Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Koľko Slovákov si o sebe myslí, že vie spievať?! :-)

Najobľúbenejšie hudobné nástroje sú v súčasnosti klavír, gitara a bicie.

To, že vie veľmi dobre spievať, si o sebe myslí len osem percent Slovákov. Myslia si to o sebe najmä ženy, muži sú sebakritickejší.

Ukázal to prieskum agentúry Go4insight, ktorý realizovala na vzorke 1000 respondentov vo veku 15 až 79 rokov na prelome septembra a októbra.

K hraniu na hudobný nástroj častejšie inklinujú mladší ľudia do 30 rokov, najmä študenti stredných a vysokých škôl. Na klavíri pritom hrajú častejšie ženy. Naopak, gitara ako hudobný nástroj oslovuje častejšie mužov. Asi tretina z tých, ktorí vedia hrať na tieto hudobné nástroje, si na ne zahrá aspoň jedenkrát do týždňa,“ spresňuje agentúra.

Hru na ikonické slovenské ľudové hudobné nástroje ako fujara či drumbľa ovláda necelé jedno percento populácie. Z tých, ktorí vedia hrať na nejaký hudobný nástroj, sa takmer 22 percent považuje za začiatočníkov. Svoj hudobný nástroj ovláda na slušnej alebo až profesionálnej úrovni 42 percent.

Podľa takmer 80 percent Slovákov je pre ľudí dôležité učiť sa hrať na hudobný nástroj, pretože to pozitívne rozvíja celú osobnosť človeka. Častejšie zastávajú tento názor vysokoškolsky vzdelaní ľudia. Na druhej strane, až tretina Slovákov má dojem, že v súčasnosti už nie je nutné učiť sa hrať na nejaký hudobný nástroj, pretože hudbu je možné jednoducho vytvárať prostredníctvom softvéru v počítači alebo v aplikácii na mobilných zariadeniach. „Takmer polovica ľudí si myslí, že väčšinu hudby už v budúcnosti nebudú tvoriť ľudia, ale špeciálny softvér založený na umelej inteligencii,“ odhalil prieskum.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.