Pasívne fajčenie, teda neúmyselné vystavovanie sa cigaretovému dymu, netreba podceňovať.
Dym z cigariet totiž znamená pre nefajčiarov zdravotné riziko.
Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pri príležitosti Medzinárodného dňa bez fajčenia, ktorý každoročne pripadá na 20-teho novembra.
Deti, ktorých rodičia fajčia v domácnosti, majú už od útleho detstva zvýšené riziko ochorení dýchacích ciest, neskôr ich môže trápiť alergická nádcha, ale aj kožné ochorenia alebo zápaly stredného ucha. Sú tiež viac ohrozené onkologickými ochoreniami.
„Tehotné pasívne fajčiarky zase ohrozujú vývoj plodu. Riziko pre plod je u nich rovnaké, ako u gravidných žien, ktoré vyfajčia jednu až päť cigariet denne. Fajčiarky majú zvýšené riziko predčasného pôrodu, u novorodencov je vyššie riziko syndrómu náhleho úmrtia. Navyše deti matiek, ktoré fajčili počas tehotenstva, často trpia mnohými komplikáciami. Najvážnejšie sú neurologické abnormality a poruchy vývoja správania sa,“ varuje ÚVZ.
Vyfukovaný dym z cigarety obsahuje tisíce rôznych zlúčenín, ktoré sa šíria vzduchom aj dlho po dofajčení. Tieto látky reagujú s ďalšími znečisťujúcimi látkami v okolí, čím sa vytvárajú úplne nové nebezpečné zlúčeniny ovplyvňujúce DNA. Tie sa potom usadzujú po byte, a to aj na veciach, ktoré sa nachádzajú v inej miestnosti, kde sa napríklad vôbec nefajčí. Nikotín sa ukladá najmä vo vlasoch, kde sa dá preukázať ešte po dlhom čase. Našiel sa napríklad aj vo vlasoch malých detí zo silno fajčiarskych domácností, respektíve u tých detí, ktorých matky neprestali fajčiť ani počas tehotenstva.
Štatistiky ukazujú, že prvú skúsenosť s cigaretou majú už štvrtáci na základných školách.
Fajčiarom, ktorí chcú so svojou závislosťou bojovať, môžu pomôcť v špecializovaných poradniach na odvykanie od fajčenia pri Regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (RÚVZ) v SR, v základných poradniach zdravia pri RÚVZ, ale aj na Linke pomoci na odvykanie od fajčenia (telefónne číslo 0908222722).
Zdroj: TASR