Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Čože? 50 % testovaných olivových olejov v Španielsku nebolo „extra virgin“!

Podľa najnovšieho spotrebiteľského prieskumu v Španielsku až 20 zo 41 najpredávanejších tzv. extra panenských olivových olejov neuspelo v teste chuti. To znamená, že nemajú nárok na takzvanú prémiovú klasifikáciu. Informoval o tom denník El País.
Testy spotrebiteľského združenia (OCU) odhalili, že mnohé z najpredávanejších značiek olivového oleja v španielskych obchodoch nie sú extra virgin, napriek tomu, že to ich štítky tvrdia.
Testovala sa napríklad aj chuť olejov, pričom výsledky ukázali, že až 20, teda takmer polovica z nich, si nezaslúži, aby boli označené za extra panenské, ale patrili do cenovo nižšej kategórie panenských olejov.
Producenti olejov odmietli výsledky testov s argumentom, že pri analýze sa vyskytli nezrovnalosti. Tvrdia, že ich výrobky spĺňajú všetky kritériá pre označenie extra virgin. Okrem toho, tvrdia, že tvrdia, že chuťový test je príliš subjektívny a nedá sa mu dôverovať. Navrhujú preto zaviesť „elektronický nos“. Chuťový test je dôležitým faktorom pri rozhodovaní o tom, či výrobok dostane nálepku extra panenský. Podľa nariadenia EÚ, aby bol výrobok klasifikovaný ako extra panenský, nesmie mať žiadnu chuťovú chybu a musí mať ovocnú arómu. Ochutnávači sú pritom dobre vyškolení odborníci.

Olivové oleje v Španielsku sú klasifikované podľa nariadenia Európskej únie (EÚ). To ich rozdeľuje na extra panenské, panenské, olivové a olivové výlisky.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.