Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Víkend bude o hodinu dlhší: Dnes v noci sa mení čas

V noci zo soboty na nedeľu sa u nás skončí stredoeurópsky letný čas (SELČ). Prechádzame opäť na zimný. V nedeľu 28. októbra si preto o 3-tej ráno ráno „treba posunúť ručičky na hodinách naspäť na druhú“.

V roku 2018 trval SELČ od 25. marca do 28. októbra. K letnému času sa aj na Slovensku vrátime v nedeľu 31. marca 2019. Letný čas platí vo všetkých štátoch Európy – okrem Islandu, Ruskej federácie, Bieloruska, časti Grónska a nórskych ostrovov Jan Mayen a Špicbergy.

Európania chcú striedanie časov zrušiť

V súčasnosti je to tak, že členské štáty EÚ sú podľa návrhu EK povinné najneskôr do apríla 2019 oznámiť, či chcú zaviesť trvalo letný alebo stredoeurópsky čas. Posledné povinné striedanie SEČ a SELČ by tak nastalo v nedeľu 31. marca 2019. Štáty, ktoré budú chcieť zaviesť SEČ, vykonajú poslednú úpravu času v nedeľu 27. októbra 2019.

EK postojom k zmene času zareagovala na výsledky verejného prieskumu o striedaní SELČ a SEČ v členských štátoch únie. Online anketa sa uskutočnila v priebehu júla a augusta (2018). Odpovedalo v nej 4,6 milióna občanov. Podľa výsledkov 84 percent respondentov si už nepraje zmenu času.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v súvislosti s plánovaným zrušením striedania SELČ a SEČ navrhuje, aby sa na Slovensku uplatňoval celoročne „zimný čas“.

Myšlienka zmeny času, respektíve času, ktorý by šetril denné svetlo, sa prvýkrát objavila v roku 1784 v článku amerického spisovateľa, štátnika, osvietenského mysliteľa, vynálezcu a fyzika Benjamina Franklina. Prvý vážny návrh na zavedenie letného času podal londýnsky staviteľ William Willet v roku 1907 v eseji The Waste of Daylight (doslovný preklad: Mrhanie denným svetlom).

Na území dnešnej SR zaviedli striedanie letného a stredoeurópskeho času prvýkrát počas prvej svetovej vojny v rokoch 1915 a 1916, potom v rokoch 1940 až 1949. Od roku 1979 sa SELČ uplatňuje každý rok, pričom do roku 1995 trval na území Slovenska šesť mesiacov. Od roku 1996, keď sa dĺžka SELČ na Slovensku zosúladila so smernicami EP a Rady Európskej únie, trvá letný čas sedem mesiacov.

Zmena času pôsobí na ľudí individuálne. Odporcovia posunu hodinových ručičiek tvrdia, že striedanie letného a stredoeurópskeho času vyvoláva u niektorých ľudí psychické poruchy, depresie a únavu. Zmenu biorytmu cítia údajne aj domáce zvieratá. Podľa psychológov možno tieto problémy zvládnuť už v priebehu niekoľkých dní vhodne zvoleným relaxom a odpočinkom.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.