Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Škoda, že sa na tomto mieste nebude dať urobiť selfie: Krása!

Čína má najdlhší most na svete!

Ide o 55 kilometrov dlhý nadmorský most, ktorý spája Hongkong, Macao a čínske pevninské mesto Ču-chaj. Celkové náklady na jeho výstavbu, ktorého súčasťou je aj takmer 7-kilometrový podmorský tunel, tri umelé ostrovy a dve trojprúdové diaľnice, sa vyšplhali na viac ako 12 miliárd amerických dolárov (čo je takmer tohtoročný rozpočet Slovenska).

Výstavba masívneho infraštruktúrneho projektu známeho aj pod označením HZMB (Hong Kong-Zhuhai-Macau Bridge) sa začala ešte v roku 2009. Stúpenci projektu ho označujú za staviteľský klenot, zatiaľ čo kritici ho vnímajú ako drahý politický projekt. Obyvatelia Hongkongu sa zase obávajú prílišného návalu turistov!

Rekordne dlhý most skráti cestu z Hongkongu do čínskeho mesta Ču-chaj z vyše troch hodín na 30 minút. Na jeho stavbu sa použilo viac ako 400-tisíc ton ocele, čo by podľa prepočtov postačovalo na výstavbu 60 Eiffelových veží. Samotná výstavba mosta trvala 8 rokov, ale vypracovanie projektov a prípravné práce si pred tým vyžiadali šesť rokov.

Pri stavbe mosta zomrelo sedem ľudí a ďalších 129 bolo zranených. Celkovo na moste pracovalo približne 14-tisíc robotníkov.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.