Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Nebuďme ľahostajní k ľuďom, ktorí sa trápia!

Tak, ako sa človek stará o svoje telesné zdravie, mal by sa starať aj o to duševné. Radí to prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti Ľubomíra Izáková.

Psychohygiena je pre bezproblémové fungovanie človeka mimoriadne dôležitá.

Človek, ktorý chce mať zdravú psychiku, by podľa Izákovej v prvom rade mal mať dostatok spánku. "Po zobudení treba naštartovať deň v pokoji. Ak pracujem a som plne zaťažený, treba si robiť pracovné prestávky," pripomína psychiatrička. "Stačí päť minút s kolegom či s kamarátom. Treba rozprávať a rozmýšľať o niečom inom ako o práci a dovoliť psychike relaxovať," doplnila. Po práci si treba oddýchnuť tiež.

Pri sedavom zamestnaní, v ktorom človek namáha psychiku, je vhodné sa aspoň mimo práce viac pohybovať a tráviť čas vonku. Ten, kto pracuje fyzicky, by sa zase po práci mal venovať svojej duši. Dôležitá je zdravá rovnováha.

Ľudia by nemali z posledných síl do noci pracovať, ale dopriať si aj relax. Život si treba spríjemniť a hľadať pozitívne emócie. O psychickom zdraví sa v spoločnosti stále hovorí príliš málo, zhodujú sa odborníci, spolupracujúci na kampani Vyliečme nezáujem. Za tou stojí Liga za duševné zdravie v SR, ktorá aj v roku 2018 organizuje celoslovenskú zbierku na pomoc starostlivosti o duševné zdravie Dni nezábudiek.

Až dve tretiny tých, ktorí by mali dostať pomoc, sa neliečia.

Zdroj: TASR

Photo: unsplash.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.