Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Chrípková sezóna je na spadnutie!

V boji proti chrípke pomôže denná dávka vitamínov, pobyt na čerstvom vzduchu, vetranie priestorov a umývanie rúk!

Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom – pri kašľaní a kýchaní. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR preto odporúča posilňovať si aj v tomto období imunitu.

Podľa hygienikov nie je vhodné fajčiť!

"Jedávajte každý deň ovocie a zeleninu, najmä s vyšším obsahom vitamínu C – jablká, kyslú kapustu, citrusy, papriku, brokolicu, chren, cesnak. Doprajte si aj dostatok spánku," radí hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Odporúča tiež "vyhradiť si denne 30 minút na cvičenie alebo prechádzku, piť vodu, nesladené čaje a nápoje, ktoré pomáhajú zvlhčiť sliznice, umývať si ruky a otužovať sa".

Odborníci varujú, že chrípka "nastupuje náhle; prejavuje sa vysokou teplotou nad 38 stupňov Celzia". Typickým príznakom je bolesť kĺbov, svalov, silná bolesť hlavy, suchý a dráždivý kašeľ. Často sa objaví zimnica. Po 48-ich hodinách sa môže prejaviť nádcha a bolesť hrdla.

Hygienici upozorňujú, že chrípku je potrebné vyležať. Antibiotiká na ňu nezaberajú, odporúčajú sa však lieky tlmiace bolesti hlavy, svalov a na zníženie teploty. Únavu a malátnosť je možné pociťovať ešte niekoľko dní či týždňov po ústupe chrípky.

"Ak sa rozhodnete dať zaočkovať proti chrípke, podstúpte to v októbri alebo novembri, aby si telo stihlo včas vytvoriť protilátky," pripomenula Račková.

Zdroj: TASR

Photo: unsplash.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.