Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Zbohom leto, vitaj jeseň!

Nové ročné obdobie sa začne 23. septembra.

Na severnej pologuli nastane jesenná rovnodennosť 22. septembra o 21:54. Tento jav je spôsobený sklonom zemskej osi a obehom Zeme okolo Slnka. V čase jesennej rovnodennosti sa na severnej pologuli začína jeseň, na južnej pologuli jar. V deň jesennej a jarnej rovnodennosti je na hociktorom mieste na zemeguli deň rovnako dlhý ako noc.

Okamih rovnodennosti pritom nenastáva každý rok v rovnakom čase. Príčinou toho je rozdielna dĺžka roku astronomického a občianskeho roka, ale tiež vkladanie prestupného dňa (29. februára) každý štvrtý rok.

S príchodom jesene sa síce spája menej ľudových pranostík, toto ročné obdobie však má svoje čaro. Prichádza čas babieho (či indiánskeho) leta, vo vzduchu možno spozorovať ľahké pavučiny, ale aj biele chumáče z topoľov, ktoré pripomínajú páperie. Dni sa začínajú skracovať, ubúda prirodzeného svetla. Príroda sa ukladá na zimný spánok, vládne obdobie harmónie a vyrovnanosti, stromy v záhradách ponúkajú posledné plody. Obdobie jesene svojím pokojom vraj symbolizuje vzťah matky a dcéry. ♥

Je to zvyčajne čas vzdávania vďaky za dobrú úrodu, čas oberačiek a nového vína. Tradičné sú aj jedlá pre toto obdobie – jesť by sa malo to, čo sa v sadoch a záhradách urodilo pred definitívnym odchodom leta, teda ovocie, zelenina, strukoviny či obilniny.

Zdroj: TASR

Photo: unsplash.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.