Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Do kín prichádza film Niečo naviac: V hlavnej úlohe 13-ročná Dorotka s Downovým syndrómom

„Neviem, čím sme si to zaslúžili“, opýta sa v dokumentárnom filme s názvom NIEČO NAVIAC mama mentálne postihnutej Dorotky.

Hoci niet pochýb o tom, že narodenie dieťatka s Downovým syndrómom obráti chod väčšiny rodín naruby, tvorcovia filmu sa pokúsili ukázať aj druhú stranu – že aj ľudia s touto diagnózou môžu byť prínosom pre svoju rodinu aj pre spoločnosť.

Trinásťročná Dorotka nacvičuje divadlo a chce sa stať herečkou. Od svojich rovesníkov sa však líši tým, že má niečo navyše – jeden chromozóm. Práve on spôsobil, že sa narodila s diagnózou Downov syndróm. Krátko po pôrode jej rodičom ponúkli možnosť zbaviť sa jej. Odmietli. Mama, otec a štyria súrodenci prijali Dorotku úplne a s láskou.

Film NIEČO NAVIAC vznikal takmer štyri roky. Tvorcovia chceli, aby bol film v prvom rade pravdivý, reálny a optimistický. Obaja (Palo Kadlečík a Martin Šenc) sa zblížili s rodinou Vlčkovcov, ktorá má päť detí, pričom ich najmladšou dcérou je práve Dorotka. Najdôležitejšie bolo získať si jej dôveru a spriateliť sa s ňou. Len tak bolo možné vstúpiť do jej osobného priestoru.

S tvorcami – Palom Kadlečíkom a Martinom Šencom sa rozprávala aj Viki Lancošová. Vypočujte si rozhovor:

Spoločnosť vie o problematike Downovho syndrómu pomerne málo, aj keď sa jedná o najčastejšiu genetickú poruchu, ktorá spôsobuje mentálne postihnutie. Často sa vníma cez negatívne emócie a strach – strach rodičov, že sa ich dieťa narodí postihnuté a nezvládnu jeho výchovu.

Zdroj, photo: PR SPRÁVA

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.