Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Svetový deň darcov krvi: Buď tu pre druhých. Daruj krv. Podeľ sa o život!

Pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi, ktorý si pripomíname 14. augusta, pripravila Národná transfúzna služba (NTS) SR na všetkých svojich odberových centrách deň otvorených dverí.

Počas neho budú môcť návštevníci na pracoviskách v Bratislave na Kramároch, v Ružinove, v Banskej Bystrici, v Košiciach, v Nitre, v Martine, v Nových Zámkoch, v Poprade, v Prešove, v Trenčíne, v Trnave a v Žiline, v čase od 7-mej do 17-tej darovať krv. Zároveň sa budú môcť oboznámiť aj s činnosťou NTS.

Motto tohtoročných osláv znie: Buď tu pre druhých. Daruj krv. Podeľ sa o život.

V lete chodí darovať krv menej ľudí. Je to spôsobené dovolenkami aj vyššími teplotami. Paradoxne, práve v tomto období je táto vzácna tekutina oveľa potrebnejšia ako po zvyšok roka.

Pri jednom odbere, ktorý trvá päť až desať minút, zdravotníci odoberú 400 až 500 mililitrov krvi. Môže ju darovať každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov, pri pravidelnom darovaní až do veku 65 rokov. Darcovia sa nesmú liečiť na žiadne chronické ochorenie, žena nesmie mať práve menštruáciu a ani byť čerstvo po pôrode.

Deň pred darovaním nie je vhodné piť alkohol a vystavovať sa zvýšenej fyzickej záťaži. Treba si odpustiť konzumáciu ťažkých jedál, fajčiar by si nemal zapáliť minimálne 12 hodín pred odberom.

Zdravotníci odporúčajú vypiť deň pred odberom aspoň tri litre tekutín, v jeho deň aspoň pol litra vody či sladkého čaju. Treba si dať aj ľahké raňajky. Vhodné sú podľa odborníkov napríklad ovsené vločky s džúsom či chlieb s džemom, ovocie alebo zelenina. Darca by si doma nemal zabudnúť občiansky preukaz a preukaz poistenca.

Ženy môžu darovať krv každé štyri mesiace, muži raz za štvrťrok.

Tohtoročné celosvetové oslavy Svetového dňa darcov krvi sa budú konať v Aténach.

Zdroj: TASR

Photo: unsplash.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.