Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Ste ľavák alebo pravák? Možno dnes máte sviatok! ;-)

Američan Dean R. Campbell v roku 1975 založil prvý syndikát ľavákov, o rok rozhodol, že zavedie Svetový deň ľavákov a ako termín si zvolil 13. august, ten deň vtedy pripadol na piatok.

Niektoré zdroje spájajú so začiatkom Medzinárodného dňa ľavákov 13. august v roku 1992. Členovia klubu Left-Handers, medzinárodného združenia ľavákov, ktoré vzniklo v Spojenom kráľovstve, vtedy vyzvali svojich ľudí, aby pracoviská zmenili na "oblasť ľavákov". V nich malo byť používanie pravej ruky zakázané. Klub spustil osvetovú kampaň. Okrem iného aj s cieľom presvedčiť britské bankové inštitúcie, aby začali vyrábať šekové knižky aj pre ľavákov.

Vo Francúzsku, okrem Medzinárodného dňa ľavákov, existuje aj Národný deň ľavákov.

Dátum 13. august má pravákov upozorniť na to, že ľaváci musia vynaložiť väčšie úsilie na vykonanie inak bežných úkonov, ako napríklad otvorenie fľašky alebo konzervy otváračom, čistenie zeleniny škrabkou či odrezanie stonky kvetu. Až keď to pravák skúsi urobiť ľavou rukou s nástrojom určeným pre praváka, pochopí, čo to znamená pre ľaváka. Súčasný svet je totiž v prevažnej miere upravený pre potreby tých, ktorí všetko robia pravou rukou.

V mnohých krajinách sveta v minulosti prevládala tendencia "prerobiť" ľavákov na pravákov. V súčasnosti sa od toho upustilo … Navyše, už aj výrobcovia myslia na ľavákov. Nielen vo svete, ale aj na Slovensku existujú špecializované obchody pre tých, ktorí všetko berú do ľavej ruky.

Medzi slávnymi ľavákmi môžeme nájsť politikov, priemyselníkov a obchodníkov, umelcov aj športovcov. Napríklad Julius Caesar, Jana z Arku, macedónsky vojvodca Alexander Veľký, americkí prezidenti Barack Obama, Ronald Reagan, George H. W. Bush, Bill Clinton, ďalej americký spisovateľ Mark Twain, podnikateľ Bill Gates, fyzička a chemička poľského pôvodu – Marie Curie-Sklodowská, nemecký hudobný skladateľ Ludwig van Beethoven, americká tenistka českého pôvodu Martina Navrátilová, súčasný španielsky profesionálny tenista Rafael Nadal, americká herečka a producentka Julia Roberts a mnohí ďalší.

Zdroj: TASR

Photo: unsplash.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.