Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Horúčavy? Toto by vám mal v práci zabezpečiť šéf!

Extrémne vysoké letné teploty môžu na väčšine pracovísk spôsobovať záťaž zamestnancov.

Tá môže viesť k tomu, že je pracujúci menej výkonný, viac unavený, tiež môže spôsobiť zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť až zvracanie.

Aby sa zdravotným ťažkostiam predišlo, odporúča Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR zamestnávateľom, aby včas zabezpečili preventívne opatrenia.

Samozrejmosťou by mal byť dostatok pitnej vody, ktorú musí zamestnávateľ zabezpečiť na vlastné náklady. V prípade, že musia zamestnanci v práci nosiť pracovný odev, mal by byť jednovrstvový, svetlej farby a vyrobený z prírodných materiálov. Syntetické materiály totiž sťažujú odparovanie potu.

ÚVZ odporúča zamestnávateľom upraviť režim práce a zaviesť častejšie prestávky. „V prípade potreby by sa mali umožniť zamestnancom prestávky v práci, aby sa mohli ochladiť osprchovaním, alebo umytím pokožky chladnou vodou,“ radí hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Na vnútornom pracovisku, kde je v dôsledku vysokých teplôt a technologických dôvodov prekročená prípustná operatívna teplota, by sa mal čas práce upraviť tak, aby bol dodržaný únosný čas práce.

Zároveň by mal na pracovisku zabrániť prenikaniu priamych slnečných lúčov tienením žalúziami alebo roletami. Ak nie je na pracovisku klimatizácia, je potrebné zabezpečiť vetranie.

„Aj keď klimatizácia sa už dnes stáva bežnou súčasťou mnohých pracovísk, najmä v novších budovách, je potrebné ju využívať primerane, a to tak, aby rozdiel medzi vnútorným a vonkajším prostredím bol päť až sedem stupňov Celzia,“ dodala Račková.

Zdroj: TASR

Photo: unsplash.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.