Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Čakáte bábätko? Čo na to vaše zuby? :)

Očakávanie bábätka sprevádzajú nielen radosti, ale tiež bežné starosti, ktoré súvisia so zdravím. Patria sem aj zubné kazy, ktoré mamičky rozhodne neobchádzajú.

Tehotenské nevoľnosti v období prvého trimestra sú niekedy na dennom poriadku. Ako sa starať o zuby práve v tomto období?

Aj keď to neznie veľmi príjemne, zuby by sa nemali čistiť hneď po nevoľnosti. Kyslé žalúdočné šťavy by mohli naleptať povrch zubov a čistenie zubov môže sklovinu ešte mechanicky poškodiť. Je lepšie chvíľku (cca 15 minút) počkať, vypláchnuť si ústa vodou, prípadne pre svieži pocit použiť ústnu vodu. Platí to tiež po vypití kyslých nápojov alebo teplej vode s citrónom (a nielen počas tehotenstva).

Zápal ďasien a jeho prejavy sa v období tehotenstva môžu ešte trošku zhoršiť.

Všeobecne nemožno tvrdiť, že tehotenstvo môže za to, že zápal ďasien vznikne. Ak budúca mamička mala predtým, ako otehotnela, správne hygienické návyky, chodila pravidelne na prehliadky k stomatológovi, tak ani počas očakávania bábätka by si nemusela lámať hlavu nad stavom svojho chrupu.

Dá sa zápal ďasien zistiť aj pri pohľade do zrkadla?

Áno. Varovným signálom, okrem začervenania ďasien, môže byť aj opuch, ďasná sú bacuľaté, stratia svoju ružovú zdravú farbu a pri čistení zubov môžu krvácať a sú citlivé. Naopak – zdravé ďasná sú ružové, tuhšie, počas čistenia zubov nekrvácajú.

Treba sa báť počas tehotenstva ošetrenia zubného kazu?

Nie. Ak je problém, netreba ho odkladať. Ak je kaz menší, nerobí problémy, jeho ošetrenie môže počkať. Ak je väčší – riešime čo najskôr. V zásade sa ošetrenia kazov budúce mamičky nemusia obávať. Pokiaľ to však ide, tak sa treba vyhnúť röntgenu. Netreba mať strach z lokálnej anestézy – niektoré mamičky majú pocit, že sa do nich dostáva zlá chémia, no určite je to menšie zlo, ako by mala pacientka v kresle znášať bolesti, vyplavovali by sa stresové hormóny, čo by bolo pre to bábätko v brušku určite horšie.

Existuje niekoľko „zaručených právd“ o tehotenstve a zuboch.

Často sa hovorí o tom, že tehotenstvo pripravuje mamičku o vápnik, pretože ho „odovzdáva“ bábätku, čo však na 100 % dokázané nebolo. Dôležitá je hygiena. Tiež neplatí, že každé tehotenstvo stojí matku jeden zub.

Zdroj: TASR

Photo: unsplash.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.