Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Toastový chlieb alebo nealkoholické pivo? Z čoho skôr nafúkate?

Prečítajte si užitočné policajné rady.

Pokus (u)robili s nealkoholickými pivami, ale aj s pochutinami s pridanými arómami rumu alebo whisky. Také jedlá a nápoje obsahujú menej alkoholu ako kefír alebo toastový chlieb.

„Upozorňujeme na právo požiadať policajnú hliadku fúkať o 15 minút po zastavení, aby sa z tela odbúral minimálny alkohol zastúpený v niektorých z výrobkov každodennej spotreby,“ uviedla polícia na sociálnej sieti Facebook.

Alkoholické výpary ešte približne 5 až 10 minút ostávajú v ústnej dutine v rôznych záhyboch, dutých priestoroch pod plombami alebo v zubných kazoch.

"Meranie môžu skresliť aj ovocné džúsy, ústne spreje s obsahom liehu, lieky a kvapky alebo grgnutie," povedal Ľubomír Straka z Ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertí z Univerzitnej nemocnice v Martine.

Alkohol sa okrem vína, piva či liehovín vyskytuje v nízkych koncentráciách v množstve bežných potravín a nápojov. Ide najmä o kvasené produkty, výrobky z kysnutého cesta či z ovocia. Potravinári totiž využívajú tradičné fermentačné procesy, ktorými dodávajú výrobkom odlišnú vôňu, chuť, farbu alebo nutričnú hodnotu. Napríklad pri toastovom chlebe aplikujú alkohol na povrch pečiva, aby predĺžili jeho trvanlivosť.

Nealkoholické pivá obsahujú 0,5 percenta alkoholu, napriek tomu sa jeho prítomnosť v dychu nepreukáže. "Dychová analýza vykonaná už päť minút po dopití nealkoholického piva ani v jednom prípade nedosiahla pozitívne výsledky," uviedol Straka.

Pivovary môžu odstrániť alkohol z nápoja fyzikálno-chemickými procesmi, čo však môže negatívne vplývať na chuť piva.

Zdroj: TASR

Photo: unsplash.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.