Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Chystáte sa na dlhšiu cestu? Toto urobte pre svoje nohy!

Hovorí vám niečo odborný názov trombóza?

Ak pri dlhšom cestovaní človek sedí s pokrčenými nohami, lýtkový sval nepracuje. To spomalí prúdenie krvi a zvyšuje sa riziko vzniku trombózy (krvnej zrazeniny).

V sede sa žila zacvakne, zalomí a nepracuje správne. Počas dlhej cesty je preto dôležité naťahovanie končatín a chôdza.

Obeťami trombózy sú častejšie ženy. Riziko pre ne predstavuje aj užívanie antikoncepcie.

Trombóza vznikne, keď má krv tendenciu sa zrážať. Ľudia s touto poruchou by mali byť extra opatrní. Druhým faktorom je zmenená zmáčavosť vnútorného povrchu žily. Za normálnych okolností je žilná stena nezmáčavá. Krv v nej prúdi a nemala by sa prilepiť na stenu žily. Sú však ochorenia, ktoré vlastnosť žilovej steny menia. Patria sem zápaly (vrátane angíny) alebo zápal močových ciest.

Telo odpovedá na zápal syntézou bielkovín."Fibrinogén je kľúčová bielkovina na tvorbu krvnej zrazeniny. Napríklad pri angíne máte vyššiu hladinu tejto bielkoviny, väčšinou vás trápi vysoká horúčka, ste spotení a dehydratovaní. K tomu ešte ležíte a keďže sa nehýbete, neprúdi vám krv v žile tak, ako by mala. A to už je dosť prítomných faktorov a ak ešte navyše beriete antikoncepciu, môže sa dostaviť trombóza alebo pľúcna embólia," varuje Petr Vařejka z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.

Počas dlhšej cesty môže pomôcť prejsť sa v uličke lietadla alebo si urobiť častejšie prestávky počas cesty autom. Dôležitá je aj hydratácia, pretože v dehydratovanom organizme má krv väčšiu tendenciu zrážať sa.

Zdroj: TASR

Photo: unsplash.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.