Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Hudobný mág George Michael by dnes oslávil 55 rokov!

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

George Michael bol hudobnou stálicou vyše tridsať rokov. Pôsobenie v showbiznise mu vynieslo dve prestížne ceny Grammy, niekoľko cien Ivor Novello za vynikajúce skladateľské schopnosti a vyše 110 miliónov predaných hudobných nosičov. 25. júna (2018) by sa dožil 55 rokov.

George Michael (rodným menom Georgios Kyriacos Panayiotou) sa narodil 25. júna 1963 v Londýne do rodiny tvrdo pracujúceho cyperského Gréka. Od začiatku bolo všetkým jasné, že ho pohlcuje záujem o hudbu, s ktorou začal už ako 16-ročný.

Spolu s Andrewom Ridgeleym založil George Michael v roku 1981 svoju prvú kapelu s jednoduchým názvom Wham!. Ich spoločná tvorba vyústila do debutového albumu Fantastic, ktorý vydali v júli 1983 a na ich prekvapenie sa v okamihu dostal na prvú pozíciu hitparády.

V singlovej TOP 30-ke mali dvanásť piesní, šesť z nich sa dostalo na prvé miesto. Nesmiernu popularitu im priniesli hity ako Wake Me Up Before You Go Go a Last Christmas. V roku 1986 sa rozpadli.

George Michael sa vydal sa na sólovú dráhu. Práve tá mu priniesla ešte väčší úspech ako v päťročnom účinkovaní skupiny Wham!. Výsledkom ďalšej práce bol jeho prvý sólový album z októbra 1987 s názvom Faith, ktorého celosvetový predaj prevýšil sumu 21 miliónov kusov.

Hudobný mág George Michael dokázal napísať pieseň, ktorá je taká známa, že ju preložili takmer do všetkých svetových jazykov. Careless Whisper je taká milovaná, že už ju ani nemusel na koncertoch spievať. Sotva začalo jej slávne intro, publikum to urobilo za neho.

Britské hudobné rebríčky dobylo celkovo sedem jeho singlov a rovnaký počet albumov. Počas svojej kariéry spolupracoval s viacerými hviezdami vrátane Eltona Johna či Arethy Franklinovej.

George Michael si potrpel na vizáž. Štýlové oblečenie mu navrhoval taliansky módny návrhár Gianni Versace. Hudobník bol pre opačné pohlavie príťažlivý. O jeho skutočnej sexuálnej orientácii sa však fanúšikovia dozvedeli až v roku 1998, keď ho zatkli za necudné správanie na verejných toaletách v Los Angeles. Takmer ako 30-ročný priznal v jednom z interview, že trpí depresiami po tom, čo prišiel o svojho partnera, dizajnéra Anselma Feleppu, ktorý zomrel na AIDS v roku 1993.

Hviezda popu zápasila s mnohými problémami, vrátane zdravotných, a aj so závislosťami od omamných látok. V roku 2011 mu diagnostikovali ťažkú formu zápalu pľúc, kvôli chorobe vtedy zrušil viacero vystúpení. Neskôr sa k hudobnej tvorbe opäť vrátil.

Zomrel 25. decembra vo veku 53 rokov. Príčinou jeho náhleho odchodu bolo zlyhanie srdca. Zomrel počas Vianoc, v čase keď v rádiách po celom svete znie vianočná skladba Last Christmas, veľký hit formácie Wham!.

Zdroj: TASR; YouTube

Photo: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.