Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Je to tu! Začínajú sa hokejové majstrovstvá 2018! :-)

V prvý májový piatok už tradične štartuje turnaj elitnej kategórie hokejových majstrovstiev sveta, ktorý sa tento rok premiérovo uskutoční v Dánsku

82. ročník svetového šampionátu hostia od 4. do 20. mája mestá Kodaň a Herning. Titul majstra sveta obhajujú Švédi, ktorí vlani vo finále v Kolíne nad Rýnom zdolali Kanadu 2:1 až po samostatných nájazdoch.

Do elitnej kategórie sa vracajú Rakúšania a absolútnym nováčikom je Kórejská republika.

Dejiskami MS sú Royal Aréna v Kodani a hala Jyske Bank Boxen v Herningu. Multifunkčná hala v hlavnom meste Dánska patrí k najmodernejším v Európe, keďže ju dokončili len vlani vo februári a jej maximálna kapacita na hokejové zápasy je 12 500 miest.

Jyske Bank Boxen je súčasťou exhibičného a zábavného komplexu MCH Messecenter, samotnú halu začali stavať v októbri 2008 a otvorili ju o dva roky neskôr. Kapacita na koncerty je o málo nižšia ako v kodanskej hale, 15-tisíc divákov, na športové podujatia približne rovnaká – 12 500 divákov.

Šampionát dnes odštartujú o 16:15 dva duely: Rusko – Francúzsko v A-skupine a zámorské derby USA – Kanada v "béčku".

V Herningu si domáci fanúšikovia prídu na svoje o 20:15, keď Dánsko vo svojom úvodnom súboji v B-skupine preverí finalistov zo ZOH 2018 v Pjongčangu – Nemcov.

Slováci prídu na rad ako poslední, ale začnú zostra – v sobotu o 20:15 v súboji s Českom. V kodanskej A-skupine budú ich ďalšími súpermi postupne Švajčiari, Rakúšania, Francúzi, Švédi, Rusi a Bielorusi.

Kým minulý rok sa Slováci triasli o zotrvanie, tento rok im zostup nehrozí, keďže ako organizátor má Slovensko účasť na budúcoročných MS istú.

Slovenský hokej bude mať na MS svoje zastúpenie aj vďaka dvojici rozhodcov – medzi hlavných IIHF delegovala Jozefa Kubuša a medzi čiarových Petra Šefčíka.

Kanadskí reprezentanti budú mať na tohtoročných majstrovstvách ďalšiu príležitosť vyrovnať sa v historickom počte titulov Rusku. Zámorskí korčuliari doteraz zvíťazili 26-krát, Rusi majú o jedno zlato viac.

Maskotom MS je káčatko inšpirované slávnou rozprávkou dánskeho spisovateľa a básnika Hansa Christiana Andersena: "O škaredom káčatku". Jeho meno vybrali v internetovom hlasovaní hokejoví fanúšikovia z celého sveta, v ankete zvíťazilo Duckly. Vyobrazené je v červenom dánskom drese na korčuliach s hokejkou a prilbou, z ramien mu veje dlhý červený plášť, aký nosia komiksoví hrdinovia. Aj to má odkazovať na jeho nezlomeného ducha a vieru vo vlastné schopnosti.

Zdroj, Photo: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.