Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Našli ste ranené vtáčie mláďa? Neberte si ho domov!

Ľudia bez skúseností by sa nemali snažiť živočícha sami ošetriť.

Často sa stáva, že keď ľudia nájdu zraneného vtáka alebo vtáčie mláďa, ktoré vypadlo z hniezda, nevedia, čo majú robiť. Mnohí si myslia, že najlepšie je zobrať si ho domov a starať sa o neho. Tým mu však môžu ublížiť.

Lepšie je informovať pracovníkov Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR alebo iných odborných organizácií.

"Prvým signálom, že ste našli poraneného živočícha, je jeho neprirodzené správanie, predovšetkým strata plachosti, výrazne znížené únikové reakcie, neprirodzené držanie tela, ovísanie krídla alebo viditeľné zranenia," vysvetľuje odborník.

Ak je potrebný odchyt, mal by ho urobiť kompetentný pracovník. Ak by čakanie na profesionálov mohlo vtáka ohroziť (napríklad je na rušnej ceste), šetrne ho môže odchytiť aj laik.

"Najčastejšie sa stretávame s poranenými vtákmi, ktoré možno odchytiť do ľahkej prikrývky, deky, väčšej handry (nikdy nie do igelitu). Odchyteného jedinca možno umiestniť do primerane veľkej papierovej škatule, do ktorej vyrežeme otvory na prístup vzduchu a umiestnime v pokojnej tmavej miestnosti," radí ďalej odborník.

"Určite nie je vhodné odnášať zdravé mláďa z hniezdiska, ak mu nehrozí nebezpečenstvo," objasnila ochranárka. Ak mláďa nie je zranené, stačí ho umiestniť na vyvýšené miesto, napríklad na konár, múrik alebo parapet, ideálne čo najbližšie k hniezdu. Tam na neho nedočiahnu mačky, psy alebo deti.

Zdroj: teraz.sk/magazín

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.