Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Unikátna operácia: Zranený vojak bude opäť mužom s veľkým … e(M)!

Tím amerických lekárov má za sebou prvú úspešnú úplnú transplantáciu mužského pohlavného orgán

Chirurgovia na Univerzite Johnsa Hopkinsa v meste Baltimore v americkom štáte Maryland uskutočnili operáciu na vojakovi, ktorého zranila bomba v Afganistane.

Lekári využili "nový" pohlavný úd, miešok (skrótum) a časť brušnej steny, transplantované od zosnulého darcu. U vojaka by sa mala obnoviť pohlavná funkcia.

Transplantáciu uskutočnil 26. marca tím 11-tich chirurgov a trvala 14 hodín. Ide o prvú operáciu vojaka-veterána zraneného v boji počas výkonu služby.

"Kým amputácie končatín sú viditeľné a výsledné zdravotné postihnutie zreteľné, niektoré vojnové zranenia sú skryté a ostatní si ich následky vo všeobecnosti neuvedomujú," vyhlásil Dr. W.P. Andrew Lee, šéf Plastickej a rekonštrukčnej chirurgie na Univerzite Johnsa Hopkinsa.

Vojak, ktorý si želá ostať v anonymite, uviedol: "Keď som sa prvýkrát (po operácii) zobudil, konečne som sa cítil normálnejšie. Povedal som si, že teraz som konečne v poriadku."

Zranenie utrpel, keď stúpil v Afganistane na ukrytú bombu.

Táto operácia má lekársky termín vaskularizovaná kombinovaná alotransplantácia, čo vlastne znamená, že proces zahŕňa transplantáciu kože, kosti, svalov, šliach a krvných ciev. Experti z chirurgického tímu očakávajú, že vojak sa úplne zotaví do šiestich až 12 mesiacov.

Prvá transplantácia mužského pohlavného orgánu v USA sa uskutočnila ešte v roku 2016 v Massachusettskej všeobecnej nemocnici v Bostone. Prvú úspešnú transplantáciu tohto druhu na svete urobili chirurgovia v Juhoafrickej republike (JAR) v roku 2014.

Zdroj: teraz.sk/magazín

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.