Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Ste hemofilik? Dnes máte sviatok!

Na Slovensku žije približne 589 hemofilikov, z toho 135 detí.

Významné budovy a domácnosti po celom svete sa pri príležitosti Svetového dňa hemofílie, ktorý každoročne pripadá na 17. apríl, rozsvietia symbolicky na červeno. Krv (ako životodarná tekutina) ľuďom s vrodenými krvácavými ochoreniami spôsobuje vážne zdravotné problémy.

K iniciatíve Svetovej hemofilickej organizácie (WFH) sa aj tento rok pripojí Slovenské hemofilické združenie.

17. apríla budú na Slovensku vysvietené na červeno aj: Dóm svätej Alžbety a Východoslovenské múzeum v Košiciach, Europa Business Center a Hodinová veža v Banskej Bystrici, Divadelné námestie v Martine, interiér arkieru komnaty Márie Séči na Hrade Ľupča v Slovenskej Ľupči a ďalšie.

„Pripojiť sa k iniciatíve WFH a SHZ môžu aj jednotliví občania Slovenska, a to rozsvietením akéhokoľvek červeného svetla či sviečky na znak podpory pacientov s nevyliečiteľným vrodeným krvácavým ochorením," vysvetlil Jaroslav Janovec (zo SHZ).

Hemofília je vrodená krvácavá choroba – genetická porucha, ktorá spôsobuje nedostatočnú tvorbu bielkoviny krvnej plazmy, a tým aj nedostatočnú zrážanlivosť krvi a zastavenie krvácania po poranení.

Podľa SHZ žije na Slovensku približne 589 hemofilikov, z toho 135 detí.

Svetový deň hemofílie bol určený na 17. apríla na počesť zakladateľa WHF Franka Schnabela, ktorý sa v tento deň narodil.

Zdroj: TASR

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.