Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Oscary: Toto o slávnej soške musíte vedieť!

90-ty ročník prestížneho odovzdávania filmových cien je už minulosťou.

Americká Akadémia filmových umení a vied každoročne udeľuje ocenenia "Academy Award" (Cena akadémie). Tie vo filmovom svete symbolizujú najvyššie zadosťučinenie za tvorbu vo filmovom umení.

Ocenení získavajú pozlátenú sošku známu pod menom Oscar, ktorá sa udeľuje v 25-tich kategóriách.

Odovzdávanie Oscarov sa deje na slávnostnom vyhlásení ich laureátov v Dolby Theatre v Los Angeles v Spojených štátoch amerických. Tento rok sa konal v nedeľu 4. marca už 90. ročník tejto ceremónie, ktorú pravidelne sleduje celý svet.

Soška z bronzu je vysoká 34 centimetrov, váži bezmála 3,9 kilogramu a je pozlátená 24-karátovým zlatom. Má podobu rytiera s mečom, ktorý stojí na cievke filmového pásu s 5-timi kruhmi. Tie predstavujú päť pôvodných profesijných sekcií Akadémie filmových umení a vied – hercov, režisérov, producentov, technikov a scenáristov.

História ceny siaha do roku 1927, keď Louis Mayer, šéf spoločnosti Metro-Goldwin-Mayer, založil v Los Angeles Akadémiu filmových umení a vied.

Náhradné sošky z umelej hmoty boli víťazom odovzdané iba počas druhej svetovej vojny, v čase nedostatku kovov. Po vojne však Akadémia tieto náhrady vymenila za originálnych Oscarov.

Dizajn samotného Oscara sa od jeho vzniku v roku 1929 podstatne nezmenil, upravoval sa iba podstavec, na ktorom je zospodu vyryté sériové číslo a na štítku upozornenie: "Soška sa nesmie predávať, prenechávať ani prevádzať do iného vlastníctva, ak predtým nebola ponúknutá filmovej akadémii."

Laureáti, ktorí získali Oscara po roku 1950, podpísali súhlas, že svoju zlatú sošku nikdy nepredajú.

Od roku 1982 sa sošky vyrábajú výhradne v dielňach chicagskej spoločnosti R.S. Owens & Company. Výroba nových sošiek sa začína vždy v januári, na objednávku americkej filmovej akadémie. Výrobná cena jednej sošky sa pohybuje rádovo v stovkách dolárov. Jej trhová hodnota je však mnohonásobne vyššia.

Do roku 2000 boli sošky posielané do Los Angeles donáškovou službou. Keďže Oscarov v roku 2000 ukradli a našli ich až po týždni, dielňa R.S. Owensa v Chicagu sa rozhodla pre ich bezpečnejšiu cestu – Akadémii ich posiela súkromným lietadlom spoločnosti United Airlines.

Do dražieb sa dostávajú len sošky z obdobia pred rokom 1950. Americký režisér Steven Spielberg kúpil v roku 1996 za 607 500 dolárov pozlátenú sošku, ktorú dostal Clark Gable v kategórii najlepší herec za film Stalo sa jednej noci.

Kráľ popu Michael Jackson si v roku 1999 zaobstaral drahý spomienkový predmet na Hollywood, keď za 1,5 milióna dolárov kúpil v aukcii sošku Oscara, ktorú kedysi dostal David O. Selznick za filmovú klasiku Odviate vetrom.

Zdroj: TASR

Photo: billboard.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.