Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Na Slovensku mrzne: Takto sa treba chrániť!

Treba sa však určite vyhýbať zahrievaniu dychom z úst.

Silné mrazy a naše zdravie sa nekamarátia.

Mráz totiž môže spôsobiť omrzliny. Počas týchto dní sa preto treba teplo obliekať, používať rukavice, hrubé ponožky, čiapku a ochranné krémy na tvár.

V prípade vzniknutých omrzlín treba telo zahriať teplým nápojom, omrznuté časti chrániť pred ďalším chladom. Na zahrievanie dychom z úst zabudnite, para totiž vedie k ďalším omrzlinám.

"V rámci prvej pomoci je nevyhnutné centrálne zahriatie – vypitie teplého, ale nie horúceho, osladeného nápoja, omrznuté časti treba chrániť pred ďalším chladom, prikryť, vlhké oblečenie vymeniť za suché. Veľmi dôležité je v tomto prípade dostať postihnutú osobu mimo extrémneho prostredia a prerušiť tak pôsobenie chladu," vysvetľuje záchranár Miroslav Nagy.

V prípade, že sa postihnutá osoba už dostane do vyhriatej miestnosti, treba ju podľa jeho slov otepľovať postupne. Postihnuté oblasti je dobré ponárať do vlažnej vody, len veľmi pomaly pridávať teplejšiu, omrznuté časti tela sú totiž znecitlivené a hrozí popálenie.

"Treba sa v každom prípade vyhýbať zahrievaniu dychom z úst, para totiž vedie k ďalším omrzlinám alebo tiež treniu so snehom, nakoľko môže spôsobiť mechanické poškodenie postihnutých častí tela," dodal Nagy.

V prípade závažných poškodení či akýchkoľvek pochybností o ďalšom postupe, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

Omrzlina je poranenie organizmu a vzniká pôsobením nízkych teplôt na kožu a podkožie. Najčastejšie sa objavuje na rukách, nohách a ušiach, teda na miestach najviac vzdialených od srdca, pretože majú najslabší krvný obeh.

Rozlišujeme tri skupiny omrzlín. Pri prvom stupni obelie postihnutá oblasť kože, ochladí sa a je sprevádzaná bodavou bolesťou. V nasledujúcich dňoch môže mať hnedastú farbu a opuchnúť. Pri omrzlinách II. stupňa, pri opätovnom znovuoteplení, je koža začervenalá, opuchnutá, tvoria sa na nej pľuzgiere. Pri omrzlinách III. stupňa sa vytvára nekróza, postihnutá koža očernie a odumrie.

Zdroj: TASR

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.