Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Teddy Bear: Má už 115 rokov a stále je IN!

Americká plyšová hračka vznikla 15. februára v roku 1903.

Prvého amerického plyšového medvedíka, už predtým nazvaného podľa 26-teho amerického prezidenta Theodora Roosevelta, Teddy Bear, vyrobili pred 115-timi rokmi v New Yorku.

Udialo sa tak 15. februára 1903.

Obľúbená hračka miliónov detí na celom svete sa zrodila takmer v rovnakom čase – na 2-och od seba kilometre vzdialených miestach.

O vzniku medvedíka v USA sa traduje niekoľko historiek, ale v každej z nich dominuje 26. prezident USA – Theodore Roosevelt. Tá najpravdepodobnejšia hovorí o prezidentovej poľovačke v štáte Mississippi v novembri v roku 1902, kde bol urovnávať konflikt týkajúci sa hraníc s Louisianou.

Po neúspešnom dni, keď sa sklamanému prezidentovi nepodarilo nič uloviť, chytili jeho hostitelia čierne louisianské medvieďa, priviazali ho k stromu a ponúkli prezidentovi na zastrelenie. Prezident to odmietol vetou, ktorá sa vpísala do histórie: "Ušetrite toho medveďa!"

Ešte v tom istom mesiaci známy politický karikaturista Clifford Berryman nakreslil do denníka Washington Post obrázok prezidenta Roosevelta, ako sa s puškou v ruke odmietavo odvracia od spútaného čierneho medvedíka a jeho bieleho väzniteľa, psovoda.

O niekoľko dní neskôr ruský židovský emigrant Morris Michtom a jeho manželka Rose, inšpirovaní karikatúrou, vyrobili hračku – mäkučkého medvedíka – a vystavili ju vo výklade svojho obchodu v newyorskom Brooklyne spolu s karikatúrou z novín. Záujem zákazníkov bol obrovský. Michtomovci si vzápätí vyžiadali od prezidenta povolenie, aby hračku mohli pomenovať po ňom a 15-teho februára v roku 1903 bol plyšový medvedík na svete.

Nezávisle od Michtomovcoch, na druhej strane Atlantiku vyrobila v tom istom čase krajčírka na vozíku Margaret Steiffová vo svojej firme na výrobu hračiek v nemeckom Giengene plyšového medvedíka. Autorom návrhu bol Steiffovej synovec Richard, ktorý urobil náčrty medvedíka počas návštevy v zoo. Medvedíka prezentovali v Steiffovej katalógu na veľtrhu v Lipsku (Nemecko) v marci 1903 a okamžite získali objednávku na výrobu 3-tisíc kusov tejto nadnárodnej hračky pre Spojené štáty americké.

Od februára 1903 vzniklo niekoľko miliónov rôznych plyšových medvedíkov. Veľkej popularite sa tešia dodnes. Pre obrovské množstvo plyšových macíkov sa totiž Japonsko v roku 2003 rozhodlo "usporiadať" veľkú párty. Na dvojdňovej výstave v Osake na počesť 100. výročia zrodu tejto milej detskej hračky si návštevníci mohli pozrieť 5-tisíc medvedíkov z celého sveta. Zaujímavé exponáty – či už historické alebo najnovšie modely – dodalo približne 130 hračkárskych firiem.

Britský komik Rowan Atkinson sa preslávil ako nemotorný Mr. Bean. Celosvetový úspech mu však vyniesla práve úloha pána Beana, majiteľa zeleného vozidla Mini Cooper a plyšového medvedíka menom Teddy.

Vyhľadávanú hračku použili dokonca študenti Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave na svoj projekt, ktorého cieľom bolo zbaviť detského pacienta strachu z bieleho plášťa.

Zdroj: teraz.sk/magazín

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.