Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Deň svätého Valentína: Viac komerčný, ako o citoch?

Veľmi populárny je 14. február v Austrálii, Veľkej Británii, vo Francúzsku, Japonsku, Kanade, Portugalsku, Španielsku, Taliansku či v USA.

Deň svätého Valentína, známy aj ako ♥Deň zaľúbených♥, ktorý každý rok pripadá na 14. februára, má byť nápomocný napríklad aj pre hanblivých zaľúbencov a tajných ctiteľov! 😉

Podľa stáročia trvajúcej tradície tento výnimočný deň nepripúšťa, aby milovaná osoba vyznanie odmietla alebo aspoň zaň nepoďakovala.

Veľmi populárny je 14. február v Austrálii, Veľkej Británii, vo Francúzsku, Japonsku, Kanade, Portugalsku, Španielsku, Taliansku či v USA.

V Japonsku dávajú dievčatá chlapcom – nie vždy iba manželom či snúbencom – čokoládu. Tí, ktorí dostali tento darček, môžu o mesiac, 14. marca, dať dotyčnej bielu čokoládu.

V 90-tych rokoch 20. storočia prenikla tradícia pripomínania si Dňa zaľúbených, svätého Valentína, aj do štátov strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska.

Veľmi výraznú podporu získal tento sviatok vďaka podnikateľom, obchodníkom, výrobcom cukroviniek, valentínskych suvenírov a darčekov. Hypermarkety, supermarkety a ďalší predajcovia zamerali výzdobu, sortiment aj reklamu na Deň zaľúbených.

Svätý Valentín považoval toto nariadenie za porušenie Božích zákonov a snúbencov tajne oddával. Za to skončil vo väzení. Aj tam však pomáhal kresťanom, posilňoval ich modlitbami a robil zázraky. Dcére žalárnika napríklad vrátil zrak.

Keďže sa Valentín viery nevzdal, 14. februára 270 nášho letopočtu ho Rimania popravili. Podľa legendy však Valentín stihol pred smrťou napísať lístok žalárnikovej dcére, ktorej vyznal lásku. Práve to sa stalo základom valentínskej tradície.

Vo viacerých európskych krajinách sa Deň sv. Valentína spája s kvetmi, cukrovinkami a romantickou večerou. Mnohí ľudia tomuto sviatku vyčítajú, že je viac komerčný, ako o citoch! 😉

Zdroj: TASR

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.