Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Máte radi folklór? Lúčnica oslavuje 70-ku!

V Lúčnici sa za 70 rokov vystriedalo takmer dva a pol tisíc členov.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Rok 2018 má právom prívlastok jubilejný.

Je rokom oslavy 25. výročia samostatného Slovenska, 100. jubilea vzniku prvej Československej republiky a aj mnohých ďalších významných udalostí.

Pre jedno veľké spoločenstvo je však rok 2018 viac ako mimoriadny. Svoje 70. narodeniny počas neho totiž oslavuje Umelecký súbor Lúčnica!

Bola to dlhá, náročná, ale nádherná cesta. Viedla od amatérskych vystúpení na povojnových krojovaných plesoch v Bratislave, cez prvé verejné predstavenia v Prahe na Slovanskej poľnohospodárskej výstave v máji 1948, Trať mládeže a prvé zahraničné zájazdy v roku 1949, až po súčasné obrovské úspechy na domácich, ale aj svetových pódiách najväčších divadiel a operných scén.

"V Lúčnici sa za 70 rokov vystriedalo takmer dva a pol tisíc členov. Títo všetci sa zaslúžili o vytvorenie fenoménu, aký nemá obdobu v histórii našej kultúry. Svojou profesionálnou kvalitou a nasadením dokázali lúčničiari prezentovať slovenský originálny folklór v štylizovanej javiskovej podobe vo vyše 60 štátoch celého sveta, kde ich umelecké výkony videli a počuli milióny nadšených divákov. Lúčnica sa tým zároveň stala aj jedným z najvýznamnejších kultúrnych veľvyslancov svojej krajiny a dnes je vo svojom odbore zaraďovaná publikom, kritikmi i medzinárodnými agentúrami medzi najlepšie súbory svojho žánru vo svete," uviedol generálny riaditeľ Lúčnice – Marián Turner.

"Pri príležitosti 70. výročia pripravil Umelecký súbor Lúčnica sériu slávnostných vystúpení, na ktorých uvedie program Štefan Nosáľ 90. Ide o jedinečné a technicky výpravné predstavenie s veľkoplošnou projekciou unikátnych archívnych materiálov, s vyše stovkou účinkujúcich a špeciálnymi hosťami. Program vzdáva hold všetkým lúčničiarom, no najmä človeku a umelcovi, ktorý stál na jej čele nepretržite od roku 1949 do roku 2017 – ako jej umelecký vedúci a hlavný choreograf. A je to zároveň aj hold vzdaný umeniu postavenému na základoch slovenskej ľudovej kultúry. Umeniu na jednej strane pokornému, ktoré s úctou pristupuje k národným tradíciám a nestráca nič zo svojej autenticity, ale na druhej strane umeniu vysoko profesionálnemu a náročnému na interpretáciu," dodal Turner.

Jubilejné predstavenia sú na programe 7., 9., 10. a 11. februára v Bratislave.

Zdroj: teraz.sk/kultúra

Photo: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.