Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Igelitkám na Slovensku zvoní umieračik!

Slovák spotrebuje ročne 466 tašiek.

Za nákup zabalený v ľahkej plastovej taške si po novom priplatíme!

Od januára 2018 sú "igelitky" na Slovensku povinne spoplatnené. Za touto zmenou stojí ministerstvo životného prostredia. Sľubuje si od nej obmedzenie spotreby igelitových tašiek pri nákupoch.

Predajcovia sú zároveň povinní poskytovať zákazníkom iné druhy tašiek – z papiera, textilu alebo také, ktoré sú určené na opakované použitie.

Spoplatneniu nepodliehajú mikroténové vrecúška, ktoré sa používajú z hygienických dôvodov.

Za nedodržanie (týchto) povinností vyplývajúcich zo zákona o odpadoch hrozia obchodníkom pokuty od 500 do 50-tisíc eur. Kontrolovať a udeľovať prípadné pokuty je oprávnená Slovenská obchodná inšpekcia.

Povinnosť znížiť spotrebu igelitových tašiek vyplynula Slovensku z európskej smernice. Slovák spotrebuje ročne podľa organizácie Envi-pak 466 tašiek, kým priemerná spotreba v EÚ je okolo 200 tašiek na občana.

„Ľahká plastová taška sa stala symbolom nezmyselnej záťaže životného prostredia. Veľmi rýchlo sa z nej stane odpad. Zákazníkovi často slúžia menej ako hodinu. Kým prenesie nákup z obchodu domov. No životné prostredie sa s každou jednou vyrovnáva desiatky rokov. Zrátané a podčiarknuté, plastové tašky zdarma sú luxus, ktorý si už ďalej nemôžeme dovoliť,“ tvrdí minister životného prostredia.

Spolu s týmito opatreniami vyhlásilo ministerstvo životného prostredia na konci roka 2016 iniciatívu „Slovensko bez igelitových tašiek„.

Zdroj: TASR

Photo: zeny.cz

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.