Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Stačí napísať P.F., rok a podpis – a každý vie, o čo ide! ;-)

Poznáte príbeh vzniku známej skratky?

Vianočné a novoročné blahoželania a pohľadnice sa už tradične spájajú so známou skratkou P.F. Ide pritom o francúzske slová "pour féliciter", čo v preklade znamená "blahoželanie k" alebo "pre šťastie".

Vo Francúzsku túto skratku používajú aj pri iných príležitostiach, napríklad pri blahoželaní k narodeninám a k inému významnému výročiu. Stačí napísať P.F., rok a podpis – a každý vie, o čo ide.

Odkedy sa v strednej Európe posielajú novoročné želania, sa presne nevie. Traduje sa však, že písomné pozdravy ako prvý v Rakúsko-Uhorsku začal používať český gróf Karel Chotek z Vojnína a Chotkova. Mal veľa známych a vždy ich musel navštíviť, aby im osobne zaželal všetko najlepšie do nového roku. Trvalo to dlho a počasie mu často znemožňovalo cestovať, takže sa k niektorým priateľom ani nedostal. Aby dodržal bontón, rozhodol sa pre písomnú formu blahoželania, tzv. gratulačné lístky. Tieto si v roku 1827 objednal u riaditeľa pražskej kresliarskej akadémie Josefa Berglera.

Koncom 19. a začiatkom 20. storočia český maliar a grafik Viktor Stretti písal na novoročenku dve francúzske slová "pour féliciter", z ktorých onedlho zostalo iba P.F. A takto zrejme vznikla celosvetovo obľúbená magická skratka! 🙂

Zdroj: teraz.sk/magazin

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.