Slovákom už nechutí mäso ani mlieko tak, ako to bolo pred 20-timi rokmi. Klesá aj spotreba obilnín, soli a cukru. Vyplynulo to z analýzy Slovenského farmárskeho družstva (SFD).
Za posledných 20 rokov klesla spotreba mäsa (v porovnaní s rokom 1996) o 6 kilogramov, teda o 9,2 %. Najviac sa znížila spotreba hovädzieho a teľacieho mäsa, konkrétne o 7 kilogramov.
"Naopak, hydinu majú Slováci na tanieroch častejšie ako pred 20 rokmi, keďže jej spotreba v prepočte na jedného obyvateľa bola za analyzované obdobie o 2,6 kg vyššia," skonštatovala analytička SFD Eva Sadovská.
Hydinu a bravčové mäso konzumujú Slováci viac, ako sa odporúča a tiež sa zvyšuje spotreba rýb.
V roku 2016 vypil priemerný Slovák 45,1 litra mlieka, čo je približne o tretinu menej ako v roku 1996. "V uplynulom roku tak priemerný Slovák vypil iba polovicu z toho, čo by mal. Naopak, v prípade spotreby syrov a tvarohov je zaznamenaný výrazný nárast (z 8,1 kg na 13,9 kg) a odporúčanú hodnotu naopak prekračujeme," dodala Sadovská.
Viac, ako je potrebné, si Slováci doprajú aj vajec a masla – napriek tomu, že spotreba vajec za posledných 20 rokov klesla tiež.
Jeden Slovák v roku 2016 spotreboval v priemere 77,3 kg obilnín, pred 20 rokmi to bolo až 105,7 kg. Na tanieroch sa teda obilniny objavujú o 26,9 % menej.
Výrazne zvýšený záujem sa prejavil v prípade cestovín a trvanlivého pečiva.
U Slovákov sa znižuje aj konzumácia zemiakov, v súčasnosti sa Slovensko ani nepribližuje k jej odporúčanej hodnote. Za posledných 20 rokov klesla o viac ako 40 %. Pokles bol zaznamenaný aj v prípade strukovín, a to približne o pätinu.
Zeleniny si Slováci doprajú o niečo viac ako v minulosti, spotreba ovocia sa však znížila. "Ročná spotreba zeleniny v prepočte na obyvateľa predstavuje necelých 85 % z odporúčanej dávky. V prípade ovocia dokonca iba necelé dve tretiny," priblížila Sadovská.
Na základe prieskumu Slováci menej sladia cukrom, zato však viac medom ako v roku 1996. Taktiež menej solia a vypijú viac kávy.
Zdroj: TASR
Photo: pixabay.com