Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Gazdinky, na toto pred Vianocami pozor! ;-)

Z oleja je dôležité počas vyprážania odstraňovať drvinu a omrvinky.

Pri pečení alebo vyprážaní sa do potravín dostávajú škodlivé látky, ktoré môžu byť zdraviu nebezpečné.

Týka sa to predovšetkým potravín, ktoré obsahujú viac asparagínu, glukózy či fruktózy – počas ich tepelnej úpravy môže vzniknúť akrylamid, ktorý vo väčších množstvách škodí.

Akrylamidu, ktorý sa nachádza v kôrke chleba alebo iného pečiva, strúhanke vo vyprážaných rezňoch a filé, v pečených zemiakoch aj hranolčekoch, sa však dá jednoducho vyhnúť.

Návod, ako na to, ponúka Úrad verejného zdravotníctva SR aj vedci zo Slovenskej akadémie vied. "Stačí zmeniť spôsob prípravy, soľou znížime jeho obsah v jedle o 60 až 80 percent," tvrdí Peter Šimko z STU.

Doma vyprážané hranolčeky môžu mať 400 a viac mikrogramov akrylamidu na kilogram hmoty. Ak ich pred vyprážaním kuchár ponorí do slanej vody, budú mať 30 mikrogramov na kilogram. Pri vyprážaní mäsa je dobré pridať soľ do obalovej strúhanky.

Zemiaky treba skladovať na tmavom, suchom a chladnom mieste nad šesť stupňov Celzia, nie v chladničke. Chrastavým, poškodeným, otlačeným či klíčiacim zemiakom sa odporúčajú hygienici vyhnúť.

Z oleja je dôležité počas vyprážania odstraňovať drvinu a omrvinky.

Akrylamid vzniká počas tepelnej úpravy na rozhraní jedla a horúceho oleja. K tejto reakcii dochádza pri teplotách vyšších ako 120 stupňov Celzia. Vyššie a zdraviu nebezpečné koncentrácie vznikajú pri 160 stupňoch Celzia, teda pri bežných teplotách pečenia, vyprážania alebo grilovania.

Pri mäsových výrobkoch treba staviť na kvalitu, keďže akrylamid vzniká pri tepelnej úprave tých lacnejších – s obsahom múky.

Zdroj: teraz.sk/magazin

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.