Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Skoncujte so zlozvykmi! Skracujú vám život!

Možno si aj vy hovoríte, že žijete iba raz, tak nech ten život stojí za to, ale ak máte veľa zlozvykov, tak váš život možno bude „bombový“, ale o dosť kratší. Svetová zdravotnícka organizácia spočítala, že vo vyspelých krajinách môže za 40 % úmrtí zlý životný štýl.

Poďme sa pozrieť, o koľko vám skrátia život jednotlivé zlozvyky.
ALKOHOL
Fľaša tvrdého alkoholu vám uberie 6,6 hodín života. Už dve deci vína vás pri jeho nadmernej konzumácii oberú o 10 minút života. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb je ťažkým pijanom každý, kto za týždeň vypije aspoň 15 drinkov – ráta sa tvrdé aj víno. Ak s alkoholom začnete v 16-tich, skrátite si život najmenej o tretinu.

PREJEDANIE Podľa amerického fyzika Bernarda L. Cohena, nadmerný prísun jedla odkrojí zo života 210 dní. Ľudia s 20 % nadváhou si skracujú život o 1300 dní a okrem toho ich čakajú závažné choroby, takže aj kvalita života je nižšia.

FAJČENIE Každá cigareta stojí fajčiara 5 minút života, takže si vypočítajte podľa seba, o koľko sa sami týmto zlozvykom pripravíte. Celkovo umierajú fajčiari o 10 rokov skôr. Hlavným škodcom je decht, ktorý narušuje pľúcne tkanivo a zvyšuje riziko vzniku rakoviny pľúc. Účinky cigariet sú na ženy ešte ničivejšie.

NEDOSTATOK SPÁNKU Nedostatok spánku spôsobuje poruchy psychiky a oslabenie imunitného systému. Časté ponocovanie spôsobuje, že pravdepodobne zomriete o 10 rokov skôr ako vaši rovesníci.

SEDENIE Americká štúdia, založená na sledovaní viac než 150 tisíc ľudí, preukázala, že sedieť viac než 3 hodiny vkuse každý deň, uberie z dĺžky života až dva roky. Pokiaľ pri tom sedení ešte aj pozeráte na obrazovku – či už televíznu alebo monitor počítača, straty sa zvyšujú.

STRES A SAMOTA
Podľa Bernarda Cohena sa mužom bez ženy skráti život o 3500 dní – teda skoro o 10 rokov. Ženy znášajú samotu lepšie – žijú bez mužov menej len o 1600 dní – teda o 5 rokov menej. Stres nám zase uberá zo života takmer 300 dní.

Zdroj: tvnoviny.sk

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.