Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Prvá očná prehliadka u lekára? V koľkých rokoch by ju malo dieťa absolvovať?

Mnohí rodičia návštevu detského očného lekára odkladajú. Jeden z dôvodov je, že sa obávajú vyšetrenia.

Netreba to však odkladať, problémy so zrakom totiž môžu prepuknúť aj vo veľmi nízkom veku.

"Navštíviť takého odborníka treba už v treťom veku života," odporúča očný lekár Pavol Veselý. Ochotu spolupracovať pri vyšetreniach ovplyvňujú podľa neho z veľkej miery práve rodičia.

Potvrdzuje to aj psychologička Mária Tóthová Šimčáková. Pri prvej návšteve si deti môžu k lekárovi "urobiť výlet". "Chytia si napríklad prístroj spolu s lekárom, poobzerajú si ho a skúsia prvýkrát nanečisto," vysvetlila. Celý proces sa potom podľa nej zopakuje s vyšetrením.

Pri starších deťoch pomôže, ak ich lekár vyzve, aby svoj strach zhodnotili na stupnici od jeden do desať.

Prítomnosť rodičov v ambulancii však môže byť niekedy rušivá. Napríklad pri špeciálnych očných cvičeniach vyžadujúcich si absolútne sústredenie. Pohodu detí v ambulancii však môžu okrem rodičov umocniť aj samotní lekári.

"Rodičia často deťom nevedia podať prijateľné informácie, čo sa s nimi v ordinácii bude diať a aký bude priebeh vyšetrenia. Mal by to urobiť lekár slovami zvolenými primerane veku detí," potvrdil Veselý.

Psychologička neodporúča deťom klamať. "Treba na rovinu povedať, že budú musieť nosiť okuliare a je preto potrebné dávať si pozor pri hrách," dodala.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.