Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Pozrite si prvú známu opičiu selfie! :-)

Spory o jej autorské práva sa konečne skončili.

Aktivisti z organizácie Ľudia za etické zaobchádzanie so zvieratami (PETA) a britský fotograf David J. Slater sa dohodli na kompromise. Vďaka nemu sa končí ich súdny spor o autorské práva na fotografie selfies, ktoré svojho času nevedomky urobila samica makaka chocholatého (Macaca nigra).

Fotky vznikli ešte v roku 2011 v Indonézii, kde Slater fotografoval paviány. Počas jednej fotografickej seansy sa k jeho fotoaparátu na statíve dostala skupinka opíc. Jednu samicu zaujal jej odraz v objektíve a omylom stisla samospúšť. Zvuk sa jej zrejme zapáčil a tak urobila aj ďalšie snímky. Väčšinou šlo o rozmazané zábery džungle. Urobila však aj niekoľko ostrých a pôsobivých záberov, ktoré obleteli svet.

Prvá známa opičia selfie sa pochopiteľne dostala do novín a časopisov. Vyvolala však nielen záujem o Slaterovu prácu, ale aj spory o autorské práva, ktoré fotograf viedol s nadáciou Wikimedia. Tá použila fotku vo svojej databáze a poskytuje ju ako voľne dostupné dielo.

Slater sa bránil, že autorské práva patria jemu, keďže nastraženie fotoaparátu v džungli bolo súčasťou jeho umeleckého zámeru. Tvrdil tiež, že konanie opíc očakával a predvídal.

Objavili sa však aj hlasy, že fotografie sú verejným vlastníctvom, pretože opica nie je subjektom, ktorý by mohol získať akékoľvek práva. Namietali tiež, že Slater rozhodne nemôže mať na fotografie autorské práva, pretože na ich vzniku sa fakticky nepodieľal.

Spor sa napokon dostal pred americký súd. Organizácia PETA sa naň obrátila 22. septembra v roku 2015 obrátila a žiadala, aby zabezpečil opiciam možnosť vystupovať ako subjekt autorského práva a zveril PETA správu takto získaných finančných prostriedkov pre potreby primátov na území prírodnej rezervácie na indonézskom ostrove Sulawesi. Spor sa v týchto dňoch končil vydaním vyhlásenia, v ktorom Slater a PETA oznámili, že dosiahli kompromis:

Slater súhlasil darovať 25 % všetkých svojich príjmov za známu snímku dobročinným organizáciám, ktoré sa venujú ochrane vzácnych makakov chocholatých.

Zdroj: teraz.sk

Photo: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.