Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Zbožňujete vyprážaný syr? Máme pre vás zlú správu!

Len čo ho nakrojíte vytečie na tanier, ideálne si ho potom namočíte do tatárskej omáčky. Zbiehajú sa vám pri tejto predstave slinky? Radšej si nechajte zájsť chuť. Pre vaše telo je vyprážaný syr horší než ste si mysleli.

Vyprážaný syr v trojobale je nejedného z nás najobľúbenejším jedlom. Viete však, že je aj vysoko kalorický? Syr obsahuje 1047 kcal, porcia hranoliek 283 kcal a to je asi trikrát viac ako by obed mal mať. Pri jeho smažení vznikajú látky, ktoré môžu poškodiť nervové tkanivá v tele.

Je to kalorická bomba

Nie len vyprážaný syr, ale aj hranolky, či iná potravina, ktorá je upravená fritovaním je kalorickou bombou. Telo človeka si vyžaduje určitý kalorický príjem – dávku kalórií v závislosti na telesných proporciách, veku a dennej záťaži. Priemerný denný energetický príjem je u mužov nad 31 rokov 2200 kcal a u žien 1800 kcal.

Jedným vyprážaným syrom s hranolkami tak prijímajú ženy väčšinu dennej dávky kalórií. Látky, ktoré vznikajú pri vyprážaní sú karcinogénne. Ďalší a ešte väčší problém predstavuje pre zdravie proces prepaľovania oleja. A nie len to. Pri vysokej teplote vzniká premenou škrobu v trojobale karcinogénna látka akrylamid, ktorý vo vysokých dávkach poškodzuje nervové tkanivá. Bolo preukázané, že vysoké dávky akrylamidu môžu vyvolať rakovinu. Táto látka vzniká v potravinách pri tepelnom spracovaní, ktoré dosahuje teplotu 120 °C a viac. Okrem vyprážaného syra sa tak môže vyskytovať aj v smažených chipsoch, sušienkach či v pečive.

Zdroj: fakter.cz, nytimes.com

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.