Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Tlakový hrniec nevymyslela žena! :-)

Denis Papin, francúzsky vynálezca, pre nás vynašiel tlakový hrniec známy ako "papiňák".

Narodil sa 22. augusta v roku 1647 vo francúzskom meste Blois.

Aj keď boli jeho vynálezy konštrukčne nepraktické, Papinovi nasledovníci na ich základe vylepšili parný stroj a tým prispeli k priemyselnej revolúcii.

Papin, ktorý vyštudoval lekárstvo, ale nikdy sa tejto profesii nevenoval, bol istý čas asistentom holandského fyzika Christiaana Huygensa vo francúzskej metropole Paríži. V roku 1675 sa vybral do Londýna, kde si ho vybral za spolupracovníka anglický fyzik Robert Boyle. V roku 1679 Papin vynašiel svoj tlakový hrniec, v ktorom vďaka tesnej pokrievke za zvýšeného tlaku skôr zovrela voda. Všimol si, že v hrnci tlak pary nadvihuje pokrievku, namontoval na ňu preto poistný ventil, ktorý neskôr patril k základnému vybaveniu parného stroja. Papin však sám nikdy žiadny parný stroj neskonštruoval.

Po piatich úspešných rokoch v Londýne bol Papin odmenený členstvom v anglickej Kráľovskej spoločnosti. Poverili ho založením vedeckej akadémie v talianskych Benátkach. Strávil tam dva roky a potom žil a bádal opäť v Londýne a neskôr v nemeckom Marburgu, kde na univerzite prednášal matematiku a fyziku. Vedeckému bádaniu a konštruovaniu parných strojov sa venoval naďalej.

V roku 1709 zostrojil loď s parným kolesovým pohonom, ktorú mu však veslári v obavách o živobytie rozbili. Nešťastný Papin vyšiel na mizinu. Vrátil sa do Londýna, kde v biede v roku 1712 zomrel.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.