Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Najviac detských úrazov sa stáva doma, v nedeľu a popoludní!

Väčšina rodičov je však presvedčená o bezpečnosti domova.

Rodičia, pozor. Najviac detských úrazov sa stáva doma, v nedeľu a skôr popoludní!

Počas letných prázdnin utrpia deti viac zranení ako po iné obdobia. Často je príčinou neprimeraný dohľad nad nimi.

Z prieskumov vyplýva, že väčšina rodičov je presvedčená o bezpečnosti domova, pravda je však taká, že takmer polovica úrazov sa odohrá práve tam.

"Najviac úrazov je spôsobených pádom, manipuláciou s kuchynským náčiním či rozpálenými predmetmi," upozorňuje Jana Hamade z Úradu verejného zdravotníctva, podľa ktorej je pri deťoch dôležité predvídať.

Menšie dieťa netreba nikdy nechávať osamote, aj keď tvrdo spí. "Pre batoľa je nebezpečný aj obrus, pretože ho môže strhnúť a obariť sa horúcim nápojom," uviedla Hamade.

Dieťaťu treba podľa nej vysvetľovať, čomu sa má vyhýbať, pretože by mu to mohlo ublížiť. V domácnosti ho možno ochrániť schovaním všetkých predmetov, ktoré by sa mohli roztrieštiť. Okná treba vybaviť zábranou proti pádu, elektrické zásuvky je dôležité zaistiť bezpečnostnými chráničmi, káble by nemali voľne visieť.

Hamade takisto radí dať bezpečnostnú fóliu na sklenené výplne dvier. Lieky, nože, zápalky, zapaľovače, sviečky, horľaviny či chemikálie treba uchovávať mimo dosahu detí. Dieťaťu netreba dovoliť ani manipuláciu s vreckom z umelej hmoty, mohlo by si ho v nestráženej chvíli navliecť na hlavu.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.