Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Maminy: Aj vy môžete ovplyvniť, či vaše dieťa ne/bude mať alergiu!

"Najúčinnejším opatrením pred ochoreniami je vo všeobecnosti prevencia. A prevencia pred alergiami sa môže začínať omnoho skôr, než sa dieťa narodí. Adekvátnou výživou môže už aj tehotná matka ovplyvniť správne budovanie imunitného systému u svojho dieťaťa," upozornil docent Milan Kuchta, predseda Slovenskej pediatrickej spoločnosti.

Alergia vlastne nie je ochorenie v klasickom zmysle slova. Ide o poruchu, počas ktorej imunitný systém reaguje prehnane na neškodnú látku, vyhodnotí ju ako rizikovú a spustí obrannú reakciu. Spúšťačmi alergií bývajú zvyčajne látky bielkovinovej povahy – peľové zrná, roztoče, zvieratá, plesne, hmyz či potraviny.

"V prvých mesiacoch života sa ako najčastejšia alergická reakcia u dieťaťa objavuje alergia na bielkovinu kravského mlieka," priblížil imunológ a alergológ, docent Miloš Jeseňák.

Prevencia pred alergiami je už "v rukách" budúcej mamičky. Tá by mala dodržiavať pravidlá pre pestrú, zdravú a vyváženú stravu s dostatkom pohybu a spánku. Úplným tabu by mali byť cigarety, alkohol a iné návykové látky.

"Rozhodne najlepším spôsobom prevencie alergií je výhradné dojčenie v prvých mesiacoch života. Medzi štvrtým až siedmim mesiacom vzniká u dieťaťa tzv. imunologické okno, obdobie, v ktorom by sa malo dieťa začať oboznamovať postupne s ďalšími potravinami, aby si imunitný systém postupne zvykal na podnety zo stravy," povedal docent Kuchta.

V prípade podozrenia na alergiu sa treba poradiť s pediatrom, tiež ho treba upozorniť na výskyt alergie v rodine.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.