Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Chystáte sa na dovolenku s dieťaťom? Pozor na potravinovú neofóbiu!

Medzi prvým až štvrtým rokom sú najmenší veľmi vyberaví. Môže sa stať, že bude odmietať nové jedlá.

V rámci cesty na letnú dovolenku s malým dieťaťom je potrebné myslieť aj na stravu v cieľovej destinácii.

Medzi prvým až štvrtým rokom sú deti často veľmi vyberavé, preto sa môže stať, že bude odmietať nové jedlá. Ide o takzvanú potravinovú neofóbiu. U batoliat a malých detí je strach z nových a neznámych potravín bežný, postupne však vymizne sám.

O tomto probléme sa možno poradiť s pediatrom. "Najhoršie, čo môže rodič robiť v prípade potravinovej neofóbie, je nútiť dieťa do jedla. Dieťa sa môže vzoprieť až do nevoľnosti a totálneho odmietania potravy," vysvetľuje lekárka pre deti a dorast Katarína Šimovičová.

Na dovolenke treba počítať aj s tým, že dieťa možno bude nové jedlo odmietať. Odporúča sa preto zobrať aj zásobu jedla, ktoré je ochotné jesť. "V tomto prípade neplatí trikrát a dosť. Ale je potrebné ponúknuť dieťaťu až 15-krát odmietanú potravinu, než novú potravinu dieťa prijme," upozornila Šimovičová.

Potravinová neofóbia je prechodné štádium. S pribúdajúcim vekom vymizne. Nechuť skúšať nové potraviny ustupuje zväčša v piatich, šiestich rokoch. Nie je to ani intolerancia či alergia na potraviny, len detský strach, ktorý je potrebné odbúravať trpezlivosťou a dobrým príkladom.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.