Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Rodičia, dať deti na prázdniny k starým rodičom nie je vždy dobrý nápad! ;-)

Deťom sa začali dva mesiace voľna.

Prázdninujúci školáci dávajú v letných mesiacoch zabrať nielen rodičom, ale aj záchranárom! Tí priemerne ošetria 25 detí denne, ktoré utrpia úraz, čo je o vyše polovicu viac ako počas školského roka.

Deti v lete trávia viac času samé a bez dozoru alebo v partii kamarátov, kde sa predvádzajú a súťažia medzi sebou. "Stačí pritom drobná neopatrnosť a úraz je na svete. Najlepšou prevenciou pred úrazmi detí je zmysluplné zorganizovanie ich voľného času a zabezpečenie dostatočnej kontroly ich aktivít. U menších detí je dôležité mať ich stále na očiach, stačí chvíľková nepozornosť a nešťastie je na svete," odporúča Boris Chmel, hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.

Pri školopovinných deťoch by si rodičia mali podľa jeho slov starostlivo vyberať ľudí na opatrovanie. "Starí rodičia nie sú často fyzicky schopní sa postarať o neposedné deti a je to aj pre nich zmena, ak majú na starosti dve, tri deti," upozornil Chmel. Ak sa dieťaťu stane úraz, v prvom rade treba zhodnotiť situáciu, pokúsiť sa zachovať pokoj a chladnú hlavu. "Ak sa to stane v partii kamarátov, tí by nemali spanikáriť a zutekať, ale zavolať najbližšieho dospelého človeka. Ten by mal najskôr vizuálne zhodnotiť, či je situácia vážna a je nutné zavolať pomoc. Ak áno, treba vytočiť číslo 155, kde musí jasne a presne popísať situáciu,". Je tiež potrebné počúvať otázky operátora, aby ten dokázal čo najrýchlejšie vyhodnotiť situáciu a poslať pomoc. A do príchodu záchranárov poskytovať prvú pomoc.

Počas leta dochádza najčastejšie k úrazom pri aktivitách a športe, ako je napríklad bicykel a korčule. K úrazom dochádza aj na ihriskách, v opustených budovách, na nestrážených staveniskách, ale aj počas lezenia na stromy či konštrukcie.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.