Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Varovanie: Čo si v lete navaríte, to si aj rýchlo zjedzte!

Baktéria salmonela sa v potravinách rozmnožuje rýchlejšie počas tepla.

Medzi strašiaky letných dní patrí bezpochyby aj salmonelóza. Prejavy nákazy, napríklad intenzívne črevné problémy, sa pritom môžu dostaviť 6 až 72 hodín po zjedení kontaminovaných potravín.

"Jedlo konzumované v surovom stave treba preto dokonale umyť, potraviny zase poriadne prevariť alebo inak tepelne upraviť v pitnej vode," radí Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Slepačie vajíčka v jedlách musia byť poriadne tepelne spracované. Dôkladné varenie totiž usmrcuje mikroorganizmy, jedlo sa však musí variť minimálne 20 minút pri teplote 70 stupňov Celzia. Uvarené jedlo treba ihneď zjesť. Ak je ponechané v izbovej teplote, mikroorganizmy, ktoré proces varenia prežili, sa začnú množiť a produkovať toxín. Čím dlhší je interval medzi tepelným spracovaním a konzumáciou, tým je riziko väčšie.

Uvarené potraviny je potrebné znova ohrievať pri minimálnej teplote 70 stupňov Celzia. Prevencia spočíva aj v správnom skladovaní potravín a v manipulácii s nimi. Dôležité je zabrániť skríženej kontaminácii surových a už uvarených jedál. Uvarené sa môžu kontaminovať surovými, a to priamo – dotykom alebo nepriamo – použitím toho istého noža či dosky na krájanie. Pre prácu so surovým mäsom si treba vyhradiť špeciálne kuchynské pomôcky.

"Nutné je umývanie rúk pred prípravou pokrmu, pri prerušení práce či po opracovaní surových potravín," upozorňuje ÚVZ SR.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.