Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Piť treba aj keď človek necíti smäd!

Tohtotýždňová vlna horúčav, ktorá zasiahla aj Slovensko, so sebou prináša veľa rizík – od dehydratácie, bolesti hlavy až po kolaps.

Ľudia by preto nemali zanedbať pitný režim a vhodné, teda vzdušné oblečenie.„Denne by sme mali vypiť aspoň 2 až 4 decilitre tekutín na desať kilogramov telesnej hmotnosti,“ odporúča gastroenterológ a odborník na výživu Peter Minárik.

Dospelé ženy by mali denne prijať približne 2 litre, muži asi 2,5 litra a deti približne 1 liter tekutín. Ideálna je voda, prípadne minerálka, nesladený čaj či riedené ovocné šťavy. Piť treba aj keď človek necíti smäd.

Oblečenie počas leta by malo byť svetlých farieb, z prírodných materiálov, voľného strihu. Syntetické materiály vhodné nie sú – zadržiavajú pot. Rozumne sa schladiť možno správnym nastavením klimatizácie, rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím by však nemal byť vyšší ako 5 maximálne 7 stupňov Celzia. Náhle zmeny teplôt môžu spôsobiť teplotný šok. Doma je tiež dôležité pravidelné vetranie a ventilátory by nemali byť nasmerované priamo na telo.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.