Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Viete, koľko % mäsa by mala obsahovať kvalitná šunka?

Gazdinky by mali byť počas prípravy veľkonočných jedál naozaj obozretné. Dôležité je najmä skladovanie potravín. Treba na to myslieť prioritne pri mäse a ostatných živočíšnych potravinách.

Vajíčka by sa pred použitím nemali umývať, je to prevencia pred šírením mikróbov. Stačí ich utrieť suchou handričkou.

Domáca majonéza z čerstvých slepačích vajec môže byť tiež zdravotným rizikom. Za bezpečnejšiu označili hygienici priemyselne vyrobenú, ktorá je pasterizovaná. "Ak sa predsa len niekto rozhodne pre domácu, odporúčame použiť čerstvé suroviny a v množstve, ktoré sa priamo skonzumuje," píše ÚVZ SR.

Pri výbere šunky si treba rovnako dať záležať. Kvalitná by mala mať aspoň 75 % mäsa, jasne ružovú farbu a zreteľné kontúry svalu.

Hygienici radia vybrať si menej zaúdené mäso a pred konzumáciou ho uvariť. Ak je znečistené od krvi, treba ho opláchnuť pod tečúcou vodou, nie ho namáčať.

Majonézu, studené omáčky, dresingy a nátierky treba v chladničke skladovať pri teplote od 0 až do 4-och stupňov Celzia a to najviac 48 hodín. Zeleninové a cestovinové šaláty pri rovnakej teplote, ale najviac 12 hodín. Obložené misy, chlebíčky cca šesť hodín. Spomínané potraviny vydržia aj dlhšie, treba sa riadiť ich vôňou a vzhľadom.

Kuchyňa je obľúbeným miestom baktérií. Najviac sa ich zhromažďuje na kuchynskom dreze a na pomôckach na umývanie riadu. Treba ich preto udržiavať v čistote. Hygienici neodporúčajú krájať na jednej doske mäso a potom aj ostatné potraviny, zeleninu či ovocie. Na všetko radia mať vlastné nože, strúhadlá, náradie.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.