Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Máte depku? Nie ste slaboch! ;-)

Depresia nie je prejav slabosti a ani "obyčajná depka". Je to porucha mozgového vnímania. Človek sa s ňou často nedokáže vyrovnať sám, treba absolvovať odbornú liečbu. Upozornila na to Liga za duševné zdravie (LDZ). Na Slovensku trpia depresiou asi 2% ľudí.

"Ľudí, ktorí majú jej príznaky, je však niekoľkonásobne viac, môže ísť o státisíce," povedala Alexandra Bražinová z LDZ. Duševné zdravie sa podľa nej podceňuje, radí preto – starať sa o neho. Neliečená depresia totiž môže viesť až k najhoršiemu.

Ľudia sa často boja vyhľadať odborníka, nechcú byť označení za tých, ktorí majú psychickú poruchu," zdôraznila Bražinová. Na to však podľa nej netreba myslieť, odborná pomoc je kľúčová.

Depresia patrí medzi najčastejšie duševné poruchy. Prejavuje sa ako anhedónia, teda neschopnosť tešiť sa z duševných ani fyzických pôžitkov, neschopnosť prežívať pozitívne, ale aj negatívne emócie či cítiť zadosťučinenie z príjemných udalostí.

"Pomoc odborníka by mal človek vyhľadať, pokiaľ príznaky pretrvávajú minimálne dva týždne. To už môže naznačovať, že ide o depresiu. Nie je na to potrebný výmenný lístok," upozornila Ľubomíra Izáková, prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti.

Depresia môže postihnúť kohokoľvek, v každom veku a v rôznom životnom období. Najčastejšie sa však objavuje u ľudí v strednom veku, 40 – 59 rokov. Ženy pritom ochorejú dvakrát častejšie ako muži.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.