Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Ktorý národ je šťastnejší? Slováci alebo Česi?

20. marca bol zverejnený rebríček najšťastnejších krajín sveta.

Nóri sú najšťastnejší ľudia na svete!

Vyplynulo to z prieskumu, ktorý si "objednala" OSN. Výsledky boli zverejnené na Medzinárodný deň šťastia, ktorý si pripomíname vždy 20. marca.

Na druhom mieste skončilo v rebríčku Dánsko, ktoré bolo minulý rok prvé, na treťom Island. Ďalšie miesta si medzi sebou podelilo Švajčiarsko, Fínsko, Holandsko, Kanada, Nový Zéland, Austrália a Švédsko. Spojené štáty americké obsadili 14. miesto, Nemecko 16. miesto, Veľká Británia skončila na 19-tom a Francúzsko na 31. mieste.

Na chvoste rebríčka sú krajiny subsaharskej Afriky: Južný Sudán, Libéria, Guinea, Togo, Rwanda, Tanzánia, Burundi a Stredoafrická republika, vrátane vojnou zmietanej Sýrie a Jemenu.

Šťastné krajiny sú pritom podľa vyhodnotení tie, kde je zdravá rovnováha medzi materiálnym blahobytom a sociálnym kapitálom, čo znamená vysoký stupeň dôvery v spoločnosť, nízky ukazovateľ nerovnosti a dôveru vo vládu.

Autori správy sa snažia v 155-tich krajinách sveta zistiť spokojnosť ich obyvateľstva so svojím životom. Do úvahy sa pritom berie 6 faktorov: podiel HDP na jednotlivca, očakávaná dĺžka života, sociálna podpora v zložitých životných situáciách, dôvera k vláde, sloboda rozhodovania ľudí ohľadom svojho života a štedrosť a dobročinnosť ľudí.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.