Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Nezabudnite, dnes je MDŽ! :) ♥

Ženy po celom svete boli vyzvané, aby si dnes vzali voľno v práci a nerobili žiadne finančné operácie.

Písal sa rok 1977, keď OSN rozhodla o tom, že Medzinárodný deň žien (MDŽ), ktorý každoročne pripadá na 8. marec, bude oficiálnym sviatkom.

Prvýkrát sa MDŽ oslavoval o 2 roky skôr, počas Medzinárodného roku žien (1975). Keď sa v roku 1977 stal oficiálnym sviatkom, vyzvala OSN každú krajinu na svete, aby venovala jeden deň v roku na oslavy práv žien. V Rusku, Bielorusku, Číne aj v Bulharsku sa MDŽ stal národným sviatkom.

Korene MDŽ siahajú až do roku 1911, keď krajčírky v textilných závodoch v New Yorku protestovali proti zlým pracovným podmienkam. 25. marca 1911 skupina robotníčok navyše zahynula pri požiari. Nepodarilo sa im uniknúť včas, lebo boli zatvorené dvere. Preto, aby robotníčky nevychádzali von pred koncom pracovného času.

Po druhej svetovej vojne sa 8. marec začal vo viacerých štátoch sveta oslavovať ako sviatok žien, až kým ho v roku 1977 OSN nevyhlásila za Medzinárodný deň žien.

Hnutie Ženský pochod (USA) zároveň vyzvalo ženy po celom svete, aby si dnes zo solidarity vzali voľno v platenej aj neplatenej práci a nerobili ani žiadne finančné operácie, čím upozornia na hospodársku úlohu nežného pohlavia v spoločnosti. V rámci kampane Deň bez ženy by tiež "nemali" nakupovať v internetových alebo kamenných obchodoch.

Na znamenie lásky a obety si majú na seba vziať oblečenie červenej farby!

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.