Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Nevidíte do diaľky alebo sa vám rozmazáva to, čo je blízko? Čítajte ďalej! ;-)

Nové technológie prichádzajú na pomoc tým, ktorí majú problém so zrakom! Tím elektrotechnikov a počítačových expertov z univerzity v Utahu vynašiel okuliare s objektívmi, ktoré sa zaostrujú v závislosti od toho, na čo sa pozeráte.

V praxi to znamená, že keď si okuliare nasadíte, automaticky sa nastavia tak, aby ste mali čo najjasnejší obraz – či práve čítate knihu alebo sa snažíte rozpoznať svojho priateľa na druhej strany ulice.

Šošovky okuliarov nie sú z plastu ani zo skla, ale tvorí ich dvojica gumových membrán, medzi ktorými je tekutý glycerín.

Prototyp revolučných okuliarov zatiaľ nevyzerá ako módna vychytávka, ale šéf tímu Carlos Mastrangelo sľubuje, že "ľahšie a atraktívnejšie modely" by sa mali dostať na trh najneskôr do 3-och rokoch.

Iné okuliare zase zaujmú najmä farboslepých. Jeden z 12-tich mužov a jedna z 200 žien trpí nejakou formou poruchy farbocitu. Existujú rôzne typy farbosleposti, ale spoločný problém je rozlíšenie medzi červenou a zelenou. Náhoda pomohla vedcovi Donovi McPhersonovi nájsť riešenie, aby farboslepí videli viac farieb. Pred vyše 10-timi rokmi robil ochranné okuliare pre laserovú chirurgiu. Dozvedel sa, že lekári si často tieto okuliare požičiavali z operačnej sály a používali ich ako slnečné okuliare. Keď si ich vyskúšal, všimol si, že svet vyzerá pestrejšie. Jeho farboslepý kamarát si náhodou tieto okuliare raz požičal a zrazu uvidel oranžové kužele na zelenej tráve, ktoré doteraz nerozoznával.

Don McPherson dostal grant od Medzinárodného inštitútu zdravia a spoluzaložil firmu na výrobu okuliarov. Odvtedy predal takmer 30-tisíc okuliarov pre ľudí na celom svete.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.