Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Obujte si bežecké topánky a utekajte si kúpiť slivky!

V článku sa dozviete, prečo 😉

Víkend a pár dní voľna môžu spôsobiť, že sa človek ťažšie začleňuje do bežného pracovného kolobehu.

Bez ohľadu na vek, od povinností "vypnutý"mozog môže opäť naštartovať lúštenie krížoviek, beh, bicyklovanie sa, ale aj konzumácia sušených sliviek.

"Je prirodzené, že po dovolenke sa ešte veľmi nevieme sústrediť na prácu, ľahšie zabúdame a utekáme myšlienkami od úloh. Všetko nám trvá dlhšie," tvrdí lekár Tomáš Kampe.

Pamäť je potrebné precvičovať ako sval. Napríklad pri kreslení dochádza k lepšiemu prepojeniu ľavej a pravej hemisféry a pomáha tvoriť takzvané myšlienkové mapy. "Tie sú vynikajúcim prostriedkom na dobré a dlhodobé zapamätanie si informácií i súvislostí. Využívajú sa tak napríklad na učenie, premýšľanie alebo napríklad zaujímavé riešenie problémov," podotkol lekár.

Pohybová aktivita podľa odborníkov prekrvuje mozog a produkuje nové nervové bunky. "Pri behu, jazde na bicykli, lezení po skale alebo napríklad bedmintone musia tisícky nervových buniek spolupracovať, čím mozog pracuje na plné obrátky," vysvetlil Kampe.

Sušené slivky vedia pomôcť efektívne myslieť. Môžu za to látka bór, ktorú obsahujú. Ľudia s jej nedostatkom trpia zníženou pozornosťou alebo majú zhoršené myslenie. "Veľké množstvo tejto látky obsahujú aj sušené hrozienka, mandle, arašidy či brokolica," konštatoval lekár.

Mozog potrebuje pre svoju činnosť aj cukry, vitamíny B a E, železo a selén.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.