Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Britom výrazne zdraželi hrozienka!

Na prípravu tohtoročnej vianočnej hostiny budú musieť siahnuť hlbšie do vrecka.

Britská spoločnosť Mintec sa každý rok o tomto čase snaží vyčísliť, ako v porovnaní s predošlým rokom stúpnu alebo klesnú výdavky tamojších domácností na vianočné sviatky. Túto sezónu obyvateľov Spojeného kráľovstva nepoteší. Celkové náklady na vianočné menu sa totiž zvýšia o 1%, pričom cena tradičného vianočného pudingu sa predraží až o 21%.

Za drahší puding môže najmä oslabenie libry. Na druhej strane, tohoročné Vianoce stále vyjdú Britov stále menej ako v rokoch 2013 a 2014. Výraznejšiemu zvýšeniu tohoročných nákladov na sviatočnú hostinu zabránil pokles cien moriakov. Ale maslo je najdrahšie za ostatných päť rokov a stúpli aj ceny bravčového mäsa, zemiakov, cibule a ďalšej zeleniny aj ovocia, vrátane sušených hrozienok na tradičný vianočný puding.

A hoci sa zdá, že moriak zaberá na prestretom sviatočnom stole najviac miesta, drahšia zelenina zaberá zhruba polovicu taniera. „Legendárny“ vianočný puding je síce v rámci vianočnej hostiny „len“ čerešničkou na torte, ale práve ten zdražie tento rok najviac. Hrozienka, jednu z hlavných ingrediencií pudingu, musia totiž Briti dovážať a libra po referende o brexite výrazne oslabila, čo sa premietne do nákladov na puding. Rovnako ceny cukru v Spojenom kráľovstve stúpli a maslo je najdrahšie za posledných päť rokov. Jedine cena mandlí je nižšia, vďaka vyhliadkam na dobrú úrodu v Kalifornii, ktorá patrí medzi najväčších exportérov mandlí.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.