Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Nezamieňajte si chrípku s nachladnutím!

Chrípkový vírus začína byť na Slovensku prítomný v decembri.

Chrípku si často zamieňame s bežným nachladnutím. Môže však byť nebezpečná!

"Chrípka je u nás dosť podceňovaná," myslí si profesorka Zuzana Krištúfková, epidemiologička z Fakulty verejného zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave.

"Chrípka je vždy vážne ochorenie. Začína náhle z plného zdravia bolesťami hlavy najmä za očami, zimnicou, bolesťami svalov, kĺbov, následne vystúpi vysoká teplota do 40 stupňov, potom prichádza suchý kašeľ a nádcha ani nemusí byť. Ochorenia, ktoré začínajú pozvoľne, pocitom miernej únavy, teplotou do 38, nádchou, potom kašľom, sú spôsobené inými, nie chrípkovými vírusmi," vysvetlila.

Chrípka predstavuje najväčšiu hrozbu pre osoby, u ktorých je vysoké riziko vzniku závažných komplikácií. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje za prioritnú rizikovú skupinu tehotné ženy. Vo zvýšenom riziku sú aj starší ľudia vo veku nad 65 rokov, deti vo veku šesť mesiacov až päť rokov, zdravotnícki pracovníci a chronicky chorí pacienti či pacienti s rakovinou. Početnou skupinou pacientov, pre ktorých chrípka predstavuje zvýšenú hrozbu, sú diabetici. Aj preto patria medzi tých, ktorým sa odporúča proti nej sa očkovať.

Chrípkový vírus začína byť na Slovensku prítomný v decembri. Za najviac účinnú prevenciu sa považuje očkovanie v priebehu októbra až novembra.

Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašľaní a kýchaní. Odborníci pri prvých príznakoch radia ostať doma a liečiť sa až do uzdravenia. Na samotnú chrípku neúčinkujú antibiotiká. Odporúčané sú lieky na tlmenie bolesti hlavy, svalov a zníženie teploty. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po troch až piatich dňoch odznejú. K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do dvoch až štyroch týždňov.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.