Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Viete, koho máte pri dopravnej nehode ošetriť ako prvého?

Akákoľvek prvá pomoc je lepšia ako žiadna.

Svedok dopravnej nehody nikdy nemá váhať či podať alebo nepodať prvú pomoc!

Poskytovať ju podľa záchranára Tomáša Mydla treba vždy s ohľadom na svoje možnosti, schopnosti a vedomosti. Laická prvá pomoc je veľmi dôležitá. "Závisí od nej zdravotný stav pacienta pri ďalšom poskytovaní neodkladnej zdravotnej starostlivosti," povedal Mydlo.

Vždy treba zachrániť najprv ťažko zranených pacientov. "Riadime sa pravidlom, že ošetrujeme najskôr nekričiacich, veľmi krvácajúcich, tehotné ženy a deti," vysvetlil Mydlo. Potom nasledujú ostatní, podľa posúdenia závažnosti ich poranení.

Svedok dopravnej nehody by mal zapnúť pri zastavení auta štyri výstražné svetlá. Na sebe musí mať reflexnú vestu, nesmie zabudnúť ani na výstražný trojuholník. "Potom treba z vozidla vziať autolekárničku, mobil a ísť skontrolovať miesto udalosti a zistiť počet zranených," informoval.

Radí tiež privolať prvú pomoc na čísle 155 alebo 112. Operátor totiž potrebuje vedieť, kedy sa udalosť stala, čo sa stalo a kto volá. Operátor sa podľa Mydla bude pýtať, preto mu svedok nehody ako prvý nemá skladať telefón, hovor ukončuje vždy záchranár. "Do príjazdu záchranky treba poskytnúť prvú pomoc v rámci svojich možností, osoby z auta vyslobodzujeme len v prípade, že im hrozí ďalšie nebezpečenstvo alebo ak je potrebná podpora ich vitálnych funkcií," upozornil Mydlo.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.