Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Slováci sa zase vyznamenali. Nevedia používať očné šošovky!

Oční lekári odporúčajú so šošovkami neplávať, neponárať sa pod vodu a nesprchovať sa.

Podľa prieskumu podceňujú Slováci a Česi pravidlá o bezpečnom nosení kontaktných šošoviek. Vytavujeme sa pritom vážnym zdravotným rizikám, v niektorých prípadoch môže dôjsť aj k trvalému poškodeniu oka.

Asi 80% opýtaných respondentov zaspí so šošovkami a cca polovica si ich nasadí aj s neumytými rukami. Niekedy sa s nimi sprchuje asi 90% opýtaných. Ani jeden z týchto prípadov sa pochopiteľne robiť nemá.

Prieskum bol uverejnený pri príležitosti Svetového dňa zraku, ktorý pripadol na štvrtok, 13-teho októbra.

Pri porušovaní základných pravidiel nosenia sa u ľudí najčastejšie prejavia rohovkové problémy," upozorňuje očná lekárka a chirurgička Adriana Smorádková. Najčastejšie oči režú, pália a začervenajú sa. Rizikom je aj rohovkový vred, ktorý ak je nedostatočne liečený, môže spôsobiť až slepotu. Pri opakovaných zápaloch sa majiteľ musí niekedy so šošovkami nadobro rozlúčiť.

Oční pacienti vraj postupne prestali názory očných lekárov rešpektovať. "Namiesto 6 až 8 hodín denne si ich v oku nechávajú 12 až 14 hodín, čo je neprijateľné," vysvetlila odborníčka.

Väčšina ľudí podľa nej nosí šošovky bez pravidelných lekárskych kontrol (takmer 93%), túto pomôcku si ľudia zväčša kupujú prostredníctvom internetu (takmer 64%), u očného lekára cca 30%. "Veľa ľudí si šošovky prvýkrát kúpi bez toho, aby boli odborníkom poučení s rizikami ich nosenia," upozornila očná lekárka.

Za kritické označila lekárka wellness a bazény. Asi 75% opýtaných s nimi bez problémov skočí do teplého bazéna. Pri vode a vo vlhkom prostredí totiž prežívajú baktérie, vírusy, chlamýdie, plesne či akantaméby. Oko je pod šošovkou dostatočne nevyživené a rohovka môže byť oslabená, čím sa očné prostredie baktériou ľahšie kontaminuje. Rovnaké riziká hrozia ľuďom aj pod sprchou.

Oční lekári odporúčajú so šošovkami neplávať, neponárať sa pod vodu a nesprchovať sa. Po ôsmich až desiatich hodinách treba šošovky vyberať z očí. Počas víkendu by si mal zrak od nich oddýchnuť.

Puzdrá na šošovky radia lekári meniť minimálne raz mesačne. "V prípade vypadnutia šošovky z oka a chýbajúceho puzdra s roztokom ju nemožno umyť vo vode, treba radšej použiť vlastné sliny," povedala Smorádková.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.